Mládež
06.02.2018 - Redakce

Šéftrenér Matěj Klucho hodnotí uplynulé pololetí

Pololetní prázdniny jsou za námi. Pojďme se společně se šéftrenérem Matějem Kluchem podívat na detailnější rozbor a vysvědčení jednotlivých kategorií.

Práce s nejmladšími členy je především o poznání sportu a o zábavě, jak hodnotíš práci s přípravkou a elévy?

„Za práci s našimi nejmladšími kategoriemi jsem nadšený. Jsem moc rád, že jsme všichni trenéři za jedno v koncepci a zejména cestě, kterou se chceme s našimi nejmladšími členy vydat. V letošním roce jsme navíc tuto cestu začali vysvětlovat i rodičům, kteří nám dávají pozitivní zpětnou vazbu a jsou spolu s námi spokojení. Všem trenérům v těchto kategoriích patří velký dík za skvělý přístup, věřím, že především díky nim u florbalu zůstane významné procento našich nadějí.“

Pozoruješ u mladších a starších žáků výsledky? Jak probíhá vývoj florbalistů v těchto kategorií?

„Výsledky sleduji spíše ze zvědavosti, protože jsem zastáncem toho, že v těchto kategoriích stále nejsou klíčové. Mnohem důležitější je právě rozvoj hráčů, který je již více zacílen na florbal. A na tomto místě musím před hlavními trenéry smeknout, protože někteří kluci od září udělali pořádný krok kupředu. Společně pak jako kategorie udělali doslova skok. Florbalem se stále baví a za to jsme rádi!“

Elitní tým juniorů a dorostenců pomalu čeká nejdůležitější část sezony, jsou připraveni?

„V těchto dvou kategoriích stále bojujeme s přešlapy z minulosti a na herním projevu obou kategorií je to znát. V budoucích letech bychom rádi v dorostu i juniorech hráli na vyšších příčkách obou soutěží. Rozvoj hráčů kolem ročníku 2002 nám dává naději, že pokud se nám přes léto podaří vhodně doplnit juniorský tým, mohou být naše “přání vyslyšena“. Speciálně zde musím ocenit práci Petra Saláta právě u juniorů, který přidal do trenérské práce u této kategorie nadhled, zkušenosti a kvalitu.“

V jaké kondici jsou holčičí týmy FBC Liberec?

„V děvčatech bojujeme především s nízkým počtem v jednotlivých týmech. To je pro nás hlavní úkol do nového ročníku. S herním projevem dívčích týmů můžeme být spokojeni, trenéři vedou své celky s potřebnou dávkou emocí a vášně, což dámy jistě ocení. Rovněž to oceňuji i já ze své pozice, protože tyto vlastnosti jsou pro florbal podle mě stále klíčové.“

Jsi spokojený s prací trenérů FBC Liberec?

„Upřímně jsem velmi spokojen. Cítím, že stejně jako děti v našem klubu se vyvíjí právě i naši trenéři, kteří mnohdy začínají trénovat ve velmi mladém věku jako nepopsané listy. Je radost je sledovat, s jakým zápalem se věnují této “práci“. Za vedení klubu se sluší na tomto místě vyslovit trenérům v našem oddílu velký DÍK.“

V čem tkví největší problém?

„Začínáme mít aktuálně jeden vážnější problém, a sice místo k tréninku. Dostupnost hal je v Liberci stále na nízké úrovni. S rostoucím počtem členů a kategorií / týmů se začíná skladba tréninků na sezonu podobat inženýrské práci na náročném projektu (úsměv). Díky extra prostoru na trénování bychom navíc mohli zařadit společné klubové tréninky zaměřené například na pohyb, jiné kolektivní sporty, individuální herní činnosti nebo pro brankáře. Do příští sezony bychom rádi takový prostor našli!“

„Polepšit si můžeme ještě na trenérských pozicích. Momentálně jsme s počtem trenérů spokojeni, jedná se však z 90 % o hráče dospělých kategorií. I proto jsme se pustili do projektu, kde “školíme“ rodiče o naší práci s dětmi, přičemž si v jednom tématu budeme povídat o možnosti jejich zapojení v klubu a co by to pro oddíl znamenalo.“

Vysvědčení: 1 až 10

Přípravka: 10
Především za posun v myšlení a vnímání dlouhodobého rozvoje sportovce. Mix trenérů u přípravky máme navíc zkrátka exkluzivní, kde nechybí zkušenost, emoce i půvab (úsměv).


Elévové: 7

Na začátku roku jsme lehce bojovali, protože jsme se dostali na počet, který nikdo nepředpovídal. S trenéry intenzivně pracujeme na zkvalitnění tréninků, což se nám minimálně v kalendářním roce 2018 daří na jedničku. Celkově za první pololetí ale dávám 7, Ondra to jistě pochopí!


Mladší žáci: 9

Prokop jednoduše umí! V Tomáši Faksovi má navíc skvělou oporu a případný záskok na víkendová utkání. Opět musím velmi ocenit přístup k dané kategorii. “Devítku“ dávám jen z toho důvodu, že bych si u této kategorie uměl představit více času stráveného v jiných sportech.


Starší žáci: 10

Strži jsou naše výkladní skříň. Zde se sešla opravdu silná parta kluků, rodičů i trenérů, kteří dohromady tvoří velmi zajímavý mix. Kluci to mají v hlavě (co se týče florbalu) až nebezpečně srovnané, moc se na ně těším za rok v dorostu!


Dorostenci: 7

Za práci bych rád dal trenérům desítku, vzhledem k odpovědi právě na otázku ke kategorii dorostencům dám nižší číslo, protože nejsme na úrovni, kde bychom chtěli být. Společně jsme se ale shodli, že tuto kategorii pojmeme jako “dlouhodobý projekt“ a v tomto ohledu jsme spokojeni.


Junioři: 7

Juníci mají letos těžkou sezonu. Počet nám bohužel příliš nenahrává, proto vysvětlím své hodnocení. Za úsilí v zápasech a konec konců i za výsledku v těchto podmínkám dávám čistou 10. Jsem rád, že i v této sestavě dokážeme (až na výjimky) působit v elitní soutěži důstojně. Nižší číslo dávám za “úsilí“ či “docházku“ v tréninku. Tam se nám zatím tolik nedaří. Věřím, že pokud to kluci čtou, tak je to zdravě popíchne k vyšším účastem na trénincích!


Mladší + starší žákyně: 8

U děvčat budu v podstatě pokračovat v předchozích slovech. Práce s holkami se zlepšuje každou sezonu, narážíme však na problém s nízkým počtem.


Dorostenky + juniorky: 9

Podobná písnička, navíc nám před sezonou odešly dvě výjimečné hráčky. Přesto si zaslouží naše dorky a junky uznání. Větší konkurence by našim dívčím kategoriím jednoznačně prospěla a do elitního ženského celku by pak produkovala více zajímavých tváří.