25.09.2023 - Redakce

TULIP TEAM PROTI NEJSILNĚJŠÍM TÝMŮM OBSTÁL NA VÝBORNOU

etošní sezona je v kategorii starších žákyň velmi speciální. Díky spolupráci s Turnovem a Českou Lípou jsme mohli přihlásit do ligy 2 týmy! Pro holky tak budeme mít dostatek prostoru, aby mohly hrát a zlepšovat se.

I přes relativně velkou marodku na počátku školního roku odjely oba týmy s 11+1 nebo 10+1 hráčkami, což je opravdu skvělé. V tomto článku se budeme věnovat regionálnímu projektu TULIP TEAM, který by měl být velkou výhodou pro Olympiádu dětí a mládeže v dalším kalendářním roce. Hráčky spolu totiž místo pár tréninků absolvují celou sezonu a měly by být dobře připraveny. Do TULIP TEAMU patří více holek než zajíždělo na zápas do Kadaně. Některé ale odjely čerpat nové zkušenosti s druhým týmem FBC Liberec do Litvínova. Týmy nejsou uzavřené a hráčky se mezi nimi mohou přesouvat. Novinkou je ale samozřejmě zvýšená konkurence, která by měla holkám pomoci ve větším nasazení a touze se zlepšovat.

Ihned na prvním turnaji jsme potkali 2 nejsilnější týmy z loňské sezony - Kadaň a Chomutov. Kadaň v loňském roce skončila na prvním místě. Chomutov pak, pouze díky většímu počtu zápasů než měl TULIP, skončil na místě druhém. Nutno říci, že jsme do ligy nastoupili vloni se zpožděním, kdy již měly ostatní týmy zkušenosti s 5+1 florbalem. Pro tento turnaj jsme tak očekávali tuhé boje.

FBC TULIP Liberec - FBC DDM KATI KADAŇ 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Branky: Nesměráková (Cidlinská), Cidlinská (Nesměráková), Nesměráková (Labajová), Nesměráková

Zápas začal velmi neurovnaně a bylo vidět, že pro většinu holek se jedná o první zápas v sezoně. Nedařilo se nám proměňovat gólové šance a Kadaň hrozila z brejků, které vznikaly špatně vedenými souboji před brankou soupeře. I přesto byl ale TULIP na hřišti o trošku lepší. Po bezbrankové 1. třetině a poradě o přestávce pak ihned v 1. minutě 2.třetiny prolomila spolupráce agilní dvojice Nesměráková - Cidlinská střeleckou smůlu a krásnou akcí "kros - vingl" rozpohybovala skóre. TULIP pak postupně zvyšoval otáčky a přidával góly. Kadaň vrhla vše do snahy vstřelit gól a po timeoutu se jí to dobře umístěnou střelou podařilo. Ihned v následující minutě ale nájezd sama na brankáře s jistotou proměnila Juli Nesměráková a bylo hotovo. TULIP tak tento zápas ovládl.

FBC TULIP Liberec - Florbal Chomutov 4:0 (0:0, 0:1, 0:3)

Branky: Nesměráková (Cidlinská), Cidlinská (Slámová), Cidlinská (Nesměráková), Štočková

Druhý zápas jsme měli po celou dobu pevně pod kontrolou a nastoupili jsme do něj již rozkoukaní v nové sezoně. Jen díky fantasticky rychlým rukám brankářky Chomutova nebylo hotovo už po první třetině. Ta předváděla chvílemi neskutečné zákroky v horní polovině branky. I proto byl pokyn trenérů střílet dolů. Některým se to ale vůbec nedařilo a brankářka Novotná tak připisovala jeden skvělý zákrok za druhým. Po bezbrankové první třetině ji ale prostřelila konečně po zemi Julča Nesměráková a tím její kouzlo prolomila. Do třetí třetiny trenéři udělali úpravy v sestavě a přesunuli do útoku Cidlinskou. Míša Cidlinská pak přidala další dva zásahy, když hlavně ten druhý chytil za srdíčko florbalové odborníky v hale. Bezchybné vyřešení přečíslení a zakončení do prázdné patřilo k nejhezčím momentům TULIPu na turnaji. Poslední ranou pak Kája Štočková uzavřela gólový účet.

Komentář trenéra Nesměráka: Moc si vážím spolupráce s Turnovem i Lípou. Všem nám je jasné, že regionální projekt je jediná cesta udržení špičkového florbalu u nás na severu. Jen díky tomu můžeme hráčkám poskytnout dostatek prostoru v zápasech. První "rozkoukávací" turnaj jsme zvládli na jedničku. Vzhledem k hracímu času 3x10 minut jsme tušili, že budou holky na 2 lajny mnohem více v tempu a dostanou se více do zápasu. Máme silné ročníky 2009 a 2010 a po odchodu 2008 z ostatních týmů budeme letos v lize silnější. V obou zápasech jsme měli převahu a mohli se věnovat posouvání naší hry. Hlavně v napadání soupeře na jeho polovině se holky hodně zlepšily a postupem času byly pro soupeřky víc a víc nepříjemné. Na turnaji jsme asi mohli vstřelit více gólů, ale soupeři byli opravdu kvalitní. Holky bych chtěl pochválit za to, jak se na hřišti chovají při hře bez balonku. Vědí již dobře co dělat a plněním individuálních úkolů vypadá naše hra hodně kompaktně. Není to až tak o systému, ale spíše o plnění malých detailů v každém souboji. Jakmile je holky plní, špatně se proti nám hraje a nedostáváme góly.

Po zápase s námi jako trenéry cloumaly emoce, jelikož se jednalo o poslední turnaj před stěhováním Miloše Pekárka do Švýcarska. Budeme doufat, že se v této sezoně ještě na lavičce objeví i když víme, že to bude organizačně složité. S celým týmem mu přejeme v nové životní etapě hodně štěstí a síly. Jsem si jist, že mu holky daly na cestu krásný dárek v podobě skvělých výkonů a 2 vítězství.