Aktuální zprávy
16.03.2023 - Redakce

Šimon Stránský: Chování k rozhodčím mě mrzí. Další roky budu ještě lepší.

Jako poslední bude uplynulou sezonu hodnotit Šimon Stránský, kterého jste si jako aktéra rozhovoru zvolili v hlasování na instagramu. Co říká na svoji i týmové výkony? Jak vnímá svoje chování k rozhodčím? Více v našem rozhovoru.

Šimone, jak z tvého pohledu vypadá týmové hodnocení sezony FBC Liberec?
Tak hodnocení uplynulé sezóny není určitě takové jako bychom si představovali. Před sezonou jsem si stanovili cíle, které jsme nedokázali naplnit. Herní projev nebyl nijak přesvědčivý a po trenérské změně se to překopalo. Projev byl lepší, ale zase nepřicházely výsledky. A vypadnutí v osmifinále bereme jako neúspěch. Věděli jsme co nás čeká, bohužel druhý zápas byl úlet a to rozhodlo.

Individuálně šlo o povedený ročník, že? 65 získaných kanadských bodů je klubový rekord v jednom ročníku.
Individuálně se mi to taky nehodnotí lehce. Jsem zklamaný z toho, co jsem předvedl v nejdůležitější části roku. Z pohledu bodů to vypadá na vydařenou sezónu, ale je tam dost jiných aspektů, které se v mé hře nemají vyskytovat. Věřím, že delší pauza mi pomůže a další roky budou lepší a lepší.

Po poměrně bodově dobré první polovině, jste po výměně realizačního týmu přestali bodovat. Jak moc těžké bylo si postup vybojovat v posledních 4 zápasech?
Těžké to bylo určitě, ale nebyl nikdo v týmu, kdo by nevěřil, že to nezvládneme. Byla tam repre pauza, která nám pomohla a my mohli potrénovat. Nastavili jsme si cíl a šli zápas od zápasu.

Co vám chybělo v celé sezóně? Případně řekni proč týmu nevyšla.
Trápila nás po celý rok marodka. Zraněných hráčů bylo dost a bohužel i klíčových. Dále nás trápila produktivita v zakončení, s tím spojena i četnost střelby. Ve většině zápasů jsme měli výpadky, které nás stály zápasy. Na tyto výpadky jsme nedokázali reagovat. Bylo tam i pár nepříjemných přídělů od předních týmů, které poznamenaly naši psychiku.

Dokážeš na sezoně najít i pozitiva?
Ještě je asi moc brzy, abych nebyl ovlivněn negativními emocemi. Ale určitě to nebyla jen pokažená sezóna, jsem rád za kluky co se uzdravili a pomohli nám v závěru základní části i v následném playoff.

Když si vzpomneš na poslední zápas s Black Angels, kde se utkání zlomilo?
Výsledkově to vypadá, že v první třetině, která skončila jediná ve prospěch soupeře. Ale utkání bylo vyrovnané do poslední chvíle a rozhodovala až závěrečná hra v šesti, kde jsme nedokázali vstřelit vyrovnávací branku. Tlak jsme od nějaké 12. minuty měli solidní, ale utkání jsme zvrátit nedokázali.

"Jsem zklamaný z toho, co jsem předvedl v nejdůležitější části roku. Z pohledu bodů to vypadá na vydařenou sezónu, ale je tam dost jiných aspektů, které se v mé hře nemají vyskytovat. Věřím, že delší pauza mi pomůže a další roky budou lepší a lepší."

Fanouškovské otázky:

Šimona Stránského si k rozhovoru vybrali fanoušci v hlasování na oficiálním instagramovém účtu zde. Později se našeho hráče mohli ptát na otázky. Zde jsme vybrali nejlepší z nich.

S tvými mnoha vstřelenými góly se pojí i jedna divácká otázka. Jak zvládáš být chladnokrevný v gólových nebo jiných obtížných situacích?
Klid na florbalce je pro mě hodně důležitý. Vybuduje se z hodin a hodin tréninku, kde využíváte své silné stránky a zkoušíte nové věci. Dále to je vizualizace před zápasem, představovat si jednotlivé situace, které mohou nastat. Právě v play-off jsem ten klid neměl a byl jsem rozhozený. Důležité situace jsem i proto nezvládal.

Kdy a jak jsi začal s florbalem?
Začínal jsem v Lomnici nad Popelkou, kde jsem poprvé přišel na trénink v druhé třídě základní školy. Bylo mi 7 let.

S jakou florbalkou hraješ a kolik jich máš na sezonu?
Tenhle rok jsem odehrál s florbalkou Oxdog Hyperlight s čepelí Optilight. Liší se to, tenhle rok jsem jich spotřeboval docela dost. Bylo jich asi 5 nebo 6.

Kde na superligových halách je nejlepší atmosféra?
Určitě na domácí hale Dukle, kam tento rok chodilo mnoho diváků a fanoušků. Z jiných měst to jsou asi nejlepší Pardubice a Česká Lípa.

S kým z týmu se ti hraje nejlépe?
Nejlépe s těmi kluky, se kterými jsem vyrůstal. Vojta Wiener nebo Filip Smutný, z těch zkušenějších hráčů to je Prokop Ferdan a Kuba Kopecký.

Fanoušci se i ptají na tvoje vystupování s rozhodčími. Dokážeš s odstupem říct, jak vnímáš tvoje chování k rozhodčím?
Vím, že to není v pořádku a mrzí mě to. Mrzí mě to i kvůli týmu, protože jsem byl mnohokrát vyloučen. Nedokážu zatím ovládat své emoce na hřišti, ale pracuji na tom s psycholožkou. Věřím, že jsem na správné cestě.

Sám trénuješ mladší žáky. Co říkáš na to, že tě mnoho hráčů v FBC Liberec bere jako vzor?
Jsem za to rád. Budu se snažit jim ukazovat jen ty vlastnosti, které by jim mohli pomoct a ty špatné omezit nebo nejlépe odstranit.

Jaká je tvoje florbalová budoucnost?
Uvidíme, co se stane v příštích pár týdnech. Ale cíle a sny jsou i na reprezentační úrovní, kde jsem na pár akcích s hlavním týmem byl a ty chvíle chci zažívat i v budoucnu.

"Nedokážu zatím ovládat své emoce na hřišti, ale pracuji na tom s psycholožkou. Věřím, že jsem na správné cestě."