Mládež
22.05.2024 - Redakce

STARŠÍ ŽÁKYNĚ VYHRÁLY MEZINÁRODNÍ TURNAJ GUFI CUP V BRNĚ

Již druhý ročník perfektně zorganizovaného turnaje pro kategorii starších žákyň se konal v Brně. Po loňském zklamání, kdy naše holky vypadly ve čtvrtfinále, jsme na turnaj odjížděli s touhou špatný výsledek napravit. To se beze zbytku povedlo a naše holky poprvé ve své kariéře jako tým vyhrály nějaký turnaj. Doba bronzová (Gothia 2023 i 2024, Salming Cup 2023) tak byla ukončena.

GUFI CUP byl zároveň poslední možností pro holky, aby se popraly o nominaci na Olympiádu dětí a mládeže, která se koná v červnu v Českých Budějovicích. Proto v týmu chyběly některé stabilní hráčky TULIP týmu a naopak v něm figurovala například Simča Divíšková z České Lípy. Turnaj byl pro holky jiný i proto, že realizační tým posílila nadějná trenérka z Bulldogs Brno Monča Chromá. Ta nám poskytovala naprosto nezávislou a nezaujatou zpětnou vazbu na naše hráčky, hru i na chování realizačního týmu při zápasech. Monče chceme moc poděkovat za to, že nám věnovala tolik času a stala se na pár dní součástí našeho "realizáku". Věřím, že bylo pro holky zajímavé slyšet názory a doporučení týkající se jejich hry jiným způsobem od opravdové florbalové odbornice. Věříme, že to nebyla poslední společná akce. Do té další se pokusíme zapojit i hráčky Bulldogs, aby se holky navzájem obohatily a posunuly.

Co se týče naší hry, tak ta byla jako na houpačce. Nepovedené zápasy střídaly ty povedenější. Naším standardem je to, že na hřišti během turnaje necháme všechno a odjíždíme vyždímaní. To se stalo i tentokrát, ale regenerace po úspěšném turnaji probíhá samozřejmě mnohem lépe. Udělalo mi radost i to, že se za celý turnaj nikdo nezranil jako v loňském roce. To nám dalo možnost hrát celou dobu v plné sestavě.

Nebudu psát o jednotlivých zápasech. Určitě jsme ukázali vysoký standard a vyhráli jasně i zápasy, ve kterých se nám herně nedařilo. Za celý turnaj jsme obdrželi pouze 3 góly, což ukazuje naši bojovnost a schopnost neprohrávat souboje 1 na 1. Často jsme ale měli během turnaje i štěstí. Ale to přeje tomu, kdo mu jde naproti. A to naše holky určitě šly.

Jediný zápas o kterém bych rád něco napsal bylo finále. Takový zápas jsme totiž hráli poprvé. Nastoupili jsme proti ukrajinskému Yantaru, který nás v loňském roce velmi šťastně vyřadil. Rok staré vzpomínky na drsný zápas, ve kterém jsme dostali nešťastné branky, soupeř nás řezal, nedali jsme ani vyložené šance a skončili v slzách, nás motivovaly neskutečným způsobem. Celý zápas jsme kontrolovali hru a byli prostě výrazně lepší. Jedna šance střídala druhou a bylo otázkou času, kdy se skóre "utrhne". Jenže to se bohužel nestalo a pouze 2 střely se dostaly za záda ukrajinské brankářky, která chvílemi nevěděla, kde jí hlava stojí a jakou částí těla zasahuje. Naše holky už byly přesvědčené, že je vítězství v turnaji nemine. Vždyť spolu pracují už 2 roky a zaslouží si ho.

Jenže pak to přišlo. Minutu a šest sekund před koncem zapadla do naší branky nešťastná střela - prostě vlastenec. Přišly obavy o výsledek a vrcholem bylo vyrovnání 17 sekund před koncem po zoufalém nahození míčku na branku a zakrytém výhledu brankářky. Jako by se opakoval zápas z loňského roku. Jenže tentokrát jsme neprohrávali, ale měli šanci s výsledkem ještě něco udělat. Když jsme jako trenéři viděli holky se slzami v očích, cítili jsme stejně jako ony obrovskou nespravedlnost. Ale takový sport prostě je. Celý zápas dřete jako koně. Jste tak unavení, že vám míček odskakuje, střelba se nedaří. Věříte ale stejně že to dáte a jedete dál. A pak se stane tohle. V prvním významném finále kariéry.

Po prvních nervózních střídáních v 5 minutovém prodloužení jsme museli holky vrátit psychicky do stavu, kdy se nesmí bát o výsledek, ale kdy si musí jít pro vítězství a na nic nečekat. To se nám podařilo a holky se rychle vrátily ke své hře. A pak se to podařilo. Ta obrovská úleva, že spravedlnost existuje byla kouzelná. Vidět holky šťastné je pro nás trenéry největší úleva. Nutno říci, že kdybychom zápas vyhráli 2:0 po tom, co nám toho mnoho nešlo, neměli bychom takovou radost.

To že TULIP turnaj ovládl ukázala i volba ALL STAR TEAMU, kde byly hned 3 naše hráčky, volba MVP turnaje, nejlepší střelkyně i výhra v soutěži kreativity ve fotokoutku. TULIP prostě zase jel naplno a určitě získal nové fanoušky i na Instagramu fbc_tulip :-)

Novou zkušenost máme za sebou. Věřím, že se nám bude hodit a určitě ji využijeme. Turnaj tedy hodnotím pozitivně, s úlevou a motivací do další práce díky nové inspiraci.

Výsledky TULIPu:

TJ Znojmo LAUFEN CZ 6:0

FBC Lutín 14:0
MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto (SVK) 5:1
FBC Vikings Kopřivnice 6:0
K1 Florbal Židenice 3:0
FLC Yantar 3:2p
Díky všem za pomoc s dopravou a servisem pro holky. A také díky holkám za nasazení a tvrdou práci, kterou odvedly.

Fotogalerie zde: odkaz