Rozhovory
30.11.2021 - Redakce

”Program ligy je neuvěřitelně vyčerpávající. Pauza přijde vhod”, říká Matěj Klucho

Mužský tým poprvé v sezoně zažívá delší zápasovou pauzu, která je způsobena mistrovstvím světa mužů, které se koná ve Finsku. Jak vnímá působení svého týmu vnímá Matěj Klucho? Jaké je cíl do závěru sezony a co říká na mladého střelce Filipa Smutného? Více v našem rozhovoru.

Pojďme začít od začátku. Co říkáš na superligové postavení v tabulce?
Upřímně jsem mile překvapen naším bodovým ziskem a skutečností, že jsme v první polovině sezony zvládli vlastně všechny zápasy s týmy z dolní poloviny tabulky. Bohužel i tak to zatím stačí “jen” na devátou příčku. Drobný odskok Blacků a Ostravy je pro nás motivací, abychom body sbírali i jinde.

Je devátá pozice uspokojivá?
Díky letošnímu formátu soutěže, kdy týmy na sedmém až desátém místě hrají předkolo play-off, je to pozice, kterou bereme. Určitě ale bude rozdíl skončit osmý nebo devátý pro případnou výhodu domácího prostředí na první a třetí zápas.

Je v Livesport Superlize něco, co tě překvapilo?
Určitě mě překvapují oba póly superligové tabulky. Před sezonou jsem určitě nečekal, že ligu v prosinci povede Tatran. Stejně tak bych nevěřil, že některé tradiční kluby neudělají touto dobou ani 10 bodů, a že rozdíl mezi předkolem play off a poslední čtyřkou bude takto výrazný. Milým překvapením podle mě jsou letos i výkony hodně pozměněného kádru Bohemky, takže když o tom teď tak přemýšlím, je to ročník plný překvapení (smích).

Jak moc pociťuješ s týmem nahuštěný program? Tolik zranění a zdravotních výpadků nepamatuji hodně dlouho.
Program ligy je až neuvěřitelně vyčerpávající a myslím, že všichni vyhlíželi tuto prosincovou pauzu. Bohužel letos se nám do tohoto programu propsalo i dost zranění a nemocí, díky nimž jsme v podstatě už přes měsíc nehráli v kompletní sestavě. V zápasech s top týmy je bohužel vidět, že když nejsme všichni a v pohodě, většinou nestačíme.

"Určitě ale bude rozdíl skončit osmý nebo devátý pro případnou výhodu domácího prostředí na první a třetí zápas."

Takže několikatýdenní přestávka rozhodně přijde vhod, že?
Za “starší hráče” mohu říct, že se velmi těším (úsměv). Nevím, jak přesně to vnímají mladší spoluhráči, ale myslím, že i oni si rádi od toho kolotoče odpočinou. Pro nás bude klíčové na začátku této pauzy opravdu vypnout, ale úderem prvního “volného” týdne začít kvalitně trénovat, abychom byli připraveni na dvě velmi důležitá prosincová utkání.

Letos se poprvé, po vzoru hokejové extraligy, bude hrát předkolo play-off. Trochu to může ulehčit práci s postupem do play-off?
Určitě to cestu do play off (pokud za něj budeme považovat už předkolo) ulehčí. Všichni ale cítíme, že u předkola bychom nechtěli skončit. V současné době je pro všechny stále otevřená i šestá příčka, tedy přímý postup do čtvrtfinále, což by bylo úplně nejlepší.

Jaký je tedy cíl do závěru sezony?
S trochou nadsázky zůstat zdraví. V tom případě totiž můžeme brát body i s týmy, které jsou v současné tabulce nad námi. To by mohlo zaručit co nejlepší pozice do play off, případě předkola. Jinak abych byl konkrétní, tak věřím, že budeme chtít pronásledovat Blacky a Ostravu, které bychom rádi v průběhu základní části i skočili (úsměv).

V oddíle mnoho let působíš jako šéftrenér jak proběhl podzimní návrat ke sportování?
Ten návrat je vždy o něco veselejší než situace, kdy se zase hrozíme každého nového rána a říkáme si, jestli o víkendu ještě vůbec pojedeme hrát. Jinak návrat na palubovky proběhl hladce co do elánu dětí či náplní tréninků. V některých oblastech jsme se ale potřebovali lehce “rozvzpomenout” na minulost a poctivou práci, neboť trenéři i hráči v době, kdy byli zavření, lehce zpohodlněli. Bohužel, když už se všechno pomalu vracelo do zajetých kolejí, přichází další zásah v podobě povinného očkování. Zkrátka celá ta situace je na psychiku všech velmi těžká.

Co vůbec říkáš na spoluhráče a odchovance Filipa Smutného, který má neuvěřitelnou formu? Může útočit na krále střelců.
Fíla je neskutečný. Že by mohl útočit na krále střelců v takto mladém věku, by mě asi nikdy nenapadlo. Když jsem mu v minulosti jako trenér domlouval, že bych byl rád, aby se tlačil více do zakončení, že má podle mě potenciál být právě střelcem, určitě jsem nečekal, že mě vyslyší teď a právě takto (smích). Nejen Fíla ale i ostatní mladší hráči mi dělají neskutečnou radost za ně i za trenéry, kteří se jim v mládeži věnovali. Je to velká odměna pro všechny. Moc si přeji, aby tu kluci zůstali alespoň pár let pohromadě a dostali Liberec z toho “patra devátého místa” o kousek výše.

Je zde něco, co ti z pohledu mládeže udělalo velkou radost?
Lehce jsem naznačil, že začlenění každého našeho odchovance do elitního týmu mě velmi těší. Pevně doufám, že na příkladech těchto kluků budou růst další a další. Jinak mě jako šéftrenéra v současné situaci těší opravdu už jen to, že se můžeme společně sejít, zatrénovat si a zahrát si zápasy. Děkuji všem, kteří to s námi i v této šílené době táhnou dál.

"Fíla je neskutečný. Že by mohl útočit na krále střelců v takto mladém věku, by mě asi nikdy nenapadlo."