Mládež
21.05.2018 - Redakce

Okénko do historie – co „vyrostlo“ z medailistů FBC Liberec?

Starší žáci FBC Liberec pod vedením Radka Valeše, Lukáše Kořínka a Tomáše Faksy získali na MČR v silné konkurenci skvělé stříbrné medaile za celkové druhé místo. Výsledkový úspěch našich mladíků nechává vzpomenout na dva další chlapecké týmy, kterým se podařilo odjet z finálového turnaje s medailí na krku. Jedná se o bronzová mužstva ze sezon 2012/2013 a 2008/2009.

2008/2009

Družstvo starších žáků v tomto ročníku vedl David Derka, který se po mládeži vrhnul i na trénování elitních týmů. Nejdéle jsme ho mohli vidět na střídačce pražského celku Start98, kde mimo jiné působil i se současným trenérem mužského celku Zdeňkem Skružným. V letošní sezoně Derka v prosinci 2017 vypomohl svou přítomností i na liberecké střídačce, aby se proti „našemu“ mužstvu postavil jako trenér v sérii play down jako trenér Ústí nad Labem.

V roce 2008/2009 naši žáci došli do finálového turnaje se ziskem 45 bodů z 18 utkání. Bronzové medaile slavili po úspěšném zápase o třetí místo s Ostravou (4:2). Mezi nejdůležitější postavy mužstva patřil bezesporu Radek Valeš, který nakonec svou florbalovou kariéru úspěšně posouval stále výše. Momentálně patří ke stálicím libereckého mužstva, navíc pravidelně absolvuje reprezentační srazy a nastupuje v národním dresu.

Již ve družstvu starších žáků po jeho boku nastupoval Tomáš Marek, který se postupem času vypracoval v elitního hráče mužů. Dalším zajímavým jménem z tehdejšího výběru je David Ježek, který dlouho postupoval kategoriemi vzhůru v dresu FBC Liberec. Momentálně stabilně nastupuje za pražskou Spartu, se kterou letos slavil postup do semifinále Tipsport Superligy.

Dalším výrazným hráčem týmu Davida Derky byl šikovný Ondřej Neuman. I ten u florbalu zůstal, momentálně baví diváky v dresu Panthers Liberec, přičemž letos v divizi nasbíral v osmi zápasech neuvěřitelných 55 bodů. V dresu Pantherů s ním hraje Lukáš Jágr, který rovněž patřil do této bronzové party. Proti Neumanovi a Jágrovi v divizi nastupují za mužský “B“ tým například František Příhoda nebo David Tampier.

„Na roky strávené s kluky vzpomínám velmi rád. V tomto roce se sešla super parta šikovných kluků, které pomohlo historické propojení „Craziků A i B“ a „Draků“. Bronzová medaile byla pro kluky odměnou za poctivé vstávání na ranní tréninky, nepříjemné odevzdávání žákovské knížky či povinnou komunikaci přes ICQ (úsměv). Zároveň je fajn, že u kluků se nejednalo o ojedinělou sezonu, že kluci dokázali zopakovat své kvality i v následujících kategoriích. Většina hráčů si dokonce připsala i start v nejvyšší mužské soutěži a nyní si chodí zahrát na jakékoliv úrovni,“ rekapituluje David Derka.

Zároveň ale připomíná, že kromě sportovního úspěchu se snažil hráče rozvíjet i po lidské stránce: „Pro mě samotného ale bylo důležité, že se kluci chovali slušně, získali vztah k florbalu, klubu a prožili krásné společné chvíle. Hlavně, že florbal je jen sport a v životě je spousta důležitějších věcí. Ale pokud tomu obětují své srdce a čas, tak jim to florbal v osobním životě vrátí i s úroky. Ještě jednou všem děkuji a dál jim přeji, ať je florbal dál baví!“

2012/2013

Druhý bronzový ročník pro FBC Liberec „odkormidloval“ v trenérském čele Matěj Klucho, který se později dostal na post šéftrenéra FBC Liberec. Na rozdíl od Déry na to však nebyl sám – k ruce měl jako asistentku svou ženu Veroniku Kluchovou, tehdy ještě přítelkyni Veroniku Skopkovou. O chod mužstva se navíc velmi svědomitě staral Miroslav Mrázek, tatínek brankáře Štěpána Mrázka. Obecně mělo celé mužstvo velkou podporu právě od rodičů jednotlivých hráčů.

Na rozdíl od celku, který slavil bronz v sezoně 2008/2009 neměl tento výběr ve svém středu tak viditelnou osobnost jakou byl Radek Valeš. Produktivita a florbalová radost se dělila mezi několik hráčů, z nichž celá řádka u florbalu působí i nadále. Libereckým fanouškům bude nejznámější dvojice Lukáš Kořínek a Jan Šoltys, kteří se postupem času prokousali až do mužského “A“ týmu. Oba navíc v klubu pomáhají jako trenéři mladých nadějí.

Dalšími tahouny libereckého celku starších žáků byli Lukáš Tovara a Marek Žagan, kteří v juniorském věku zamířili na dvouleté působení do Mladé Boleslavi. Bohužel u sportu s děrovaným míčkem na nejvyšší úrovni nezůstali. Na druhé straně mladší hráči z tehdejšího týmu v současné době dorostli do mužského věku. Mezi zajímavá jména již v roce 2012/2013 patřili Adam Štěpán, David Šklíba nebo ještě o rok mladší Tomáš Ballaty. Všichni tři pokračují v řadách FBC Liberec, Štěpán a Šklíba naskočí do letní přípravy mužů, Tomáš Flash Ballaty bude patřit mezi hlavní postavy liberecké juniorky.

U florbalu v libereckých barvách zůstali i další hráči. V “B“ týmu pravidelně nastupují srdcaři Jan Blecha, Tomáš Leksa, David Horáček nebo Dominik Šollar, který mimo jiné pomáhá v klubu jako trenér. Jedna z prvních sezon v černobílém dresu byla právě tato pro Jakuba Raise, který přišel do FBC z nedalekého Jablonce. Rok na to tento scénář napodobil Adam Balatka, který s touto skupinou rostl, až dorostl do mužského věku a rovněž ho můžeme řadit do mužského týmu.

Poslední zmínka bude patřit do brankoviště. Štěpán Mrázek tehdy utvořil skvělou brankářskou dvojici s Tomášem Janotou. Ten v letošní sezoně naskočil k několika utkáním Tipsport Superligy a vedení FBC Liberec s mladým brankářem počítá i do budoucna.

„Vzpomínám nejen na tuto sezonu velmi rád. Už tehdy jsem věděl, že medaile není to hlavní, proč jsem veškerou energii do kluků vkládal. Je pro mě velmi cenné, že mám se všemi kluky z této skupiny skvělý vztah, valná většina z nich u florbalu zůstala a z toho drtivá většina v barvách našeho klubu. Někteří dokonce pomáhají a předávají dál své zkušenosti coby trenéři, z čehož mám největší radost. Samozřejmě jsem rád, že po své sportovní cestě mohli kluci i nějaký „hmatatelný“ úspěch zažít, že je to motivovalo dál na sobě pracovat. Byly to krásné roky a nepřeberné množství vzpomínek, které nám už nikdo nevezme,“ vzpomíná na pět let starý úspěch Matěj Klucho.

2017/2018

V letošní sezoně se kruh symbolicky uzavřel. Bronzoví Radek Valeš a Lukáš Kořínek pomohli svým svěřencům ke stříbrnému úspěchu. Družstvo starších žáků v letošním roce válcovalo soupeře ve své soutěži a skvěle si vedlo i na finálovém turnaji. Jejich přístup, chuť vyhrávat a obecně hrát hru je něco, co je ozdobou FBC Liberec. Nezbývá než doufat, že se mladíci nechají inspirovat příběhy nejen svých trenérů a v klubu FBC Liberec toho ještě hodně ukážou.