OBA TÝMY STARŠÍCH ŽÁKYŇ OPĚT PROTI SOBĚ NA ”MINI TURNAJI”

Jako miniturnaj by se dalo označit poslední klání ligy starších žákyň v České Lípě. To se tentokráte odehrálo v menší hale Lokomotivy na nejmenším možném hřišti a jednalo se (dle terminologie hráčů z NHL) o "úplně jiný sport".

FBC TULIP Liberec - FBC Liberec (0:0, 2:0, 3:0)

Branky: Nesměráková 3, Pajkrtová, Smítková

V prvním zápase proti sobě opět nastoupily oba naše týmy starších žákyň a jednalo se o opravdovou "řežbu". Na hřišti bylo málo místa a oba týmy hrály aktivní florbal s napadáním až za brankou soupeře. Pro všechny holky se tak jednalo o zápas, který holky posouvá. Samy na sobě zjišťují, jaká hra je jim nepříjemná. Co se týče sestav obou týmů, tak jsme jako trenéři opět hráčky přeházeli, co to jen šlo. Na straně TULIPu pak chyběla Míša Cidlinská, která utrpěla zranění při školním tělocviku.
Již od začátku zápasu bylo vidět, že se bude jednat o velmi vyrovnaný boj. Navíc se na straně FBCčka skvěle předváděla Nellča Futschiková, která deptala své spoluhráčky na straně TULIPu. Aby měly holky stejné vytížení a stejně si zachytaly, došlo v polovině zápasu opět k výměně s Eliškou Kolstrunkovou a holky si tak zahrály za oba týmy. První třetina tak zaslouženě skončila 0:0. V té druhé se nakonec TULIPu podařilo Nellču 2x prostřelit a ujal se vedení. I ve zbytku zápasu ale byly šance na obou stranách a i když se jednalo o trošku chaotický florbal, způsobený malým hřištěm, předvedly holky dobré výkony.

FBC TULIP Liberec - FBC Česká Lípa 7:1 (0:1, 1:2, 0:4)

Branky: Nesměráková 3, Smítková, Pekárková, Sekničková, Hartlová

Ve druhém zápase nastoupil TULIP proti České Lípě. Ta hnána domácím publikem, kterému vyrovnaně vzdorovali fanoušci libereckých, srdnatě bojovala. Začátek byl z obou stran plný soubojů, kterým se prostě nedalo vyhnout. Holky z Tulipu nechávaly v 1.třetině českolipské hrát místo toho, aby aktivněji napadaly a využívaly chyb soupeřek. Malé hřiště samozřejmě vyhovovalo České Lípě, které se mnohem lépe bránilo a soubojovým florbalem se jí dařilo rozbíjet hru TULIPu. V 1.přestávce jsme ale holkám vysvětlili, že musí hrát mnohem aktivněji, dávat míček rychleji od hokejky a rychleji střílet. Udělat o 2 kroky více totiž znamenalo narazit do další protihráčky. Česká Lípa pak dokázala ve 3. minutě druhé třetiny na 1:1 a to bylo pro naše hráčky varování. Po dalších 3 minutách ale Nesměráková využila nabídnutou přesilovku a další trefou za 55 sekund svůj tým trošku uklidnila. Po 2 třetinách tak svítil na ukazateli skóre stav 3:1. Ve třetí třetině už TULIP věděl, jak na soupeřky a další góly přidaly "domácí" Pekárková, dobře hrající Sekničková, opět Nesměráková a nakonec vymetla pavouky po samostatné akci Silva Hartlová.

FBC Liberec - Florbal Chomutov 3:4 ( 1:2, 1:1, 1:1)

Branky: Cuflic, Medlíková, Lásková

Posledním zápasem v hale "Lokotky" byl zápas FBCčka proti Chomutovu. Naše holky sice bojovaly jako lvice, ale soupeř měl více zkušenějších hráček, které se dokázaly prosadit. Hned první 2 góly byly jako přes kopírák, kdy chomutovské dívky 2x přesně obstřelily obránkyni a trefily "20 nad led" na zadní tyč. Naše holky se ale nikdy nevzdávají a jdou do toho po hlavě. Valča Cuflic tak z dorážky ještě v 1.třetině korigovala na 1:2. Holky se zlepšovaly každé střídání a další dorážkou Kiki Medlíkové po akci Anet Drahoňovské dokázaly srovnat na 2:2. Pak se ale 2x prosadily opět chomutovské holky a dostaly se do vedení 2:4. Vypadalo to, že už je skoro po zápase. Nebylo tomu ale tak. Liberecké holky dostaly jasný pokyn mnohem více se tlačit do branky soupeřek a být před brankou správně nepříjemné. Vše vyústilo v branku Naty Láskové, která nasadila opět z dorážky gólmance housle. Ta pak ale potvrdila svou kvalitu a vyrovnat nás již nenechala. I když šance jsme rozhodně měli.

Komentář trenéra Nesměráka: Absolvovali jsme velmi zvláštní turnaj. Na spoustě holek bylo vidět, že jsou již zvyklé na hru na větším hřišti. Mají zažité určité automatismy, jak rozvíjet útok. Tady ale nic z toho prakticky nefungovalo. Ihned po jedné kličce jsme naráželi do další hráčky a na vše bylo málo času. Možná by bylo lepší hrát 4 na 4, ale nechtěli jsme hru komplikovat. Bylo vidět, že ve směru rychlosti hry a zkrácení držení míčku máme problémy a jen málo hráček dokázalo zareagovat. Budeme se v tomto muset trošku posunout i když jsme stále v kategorii starších žákyň, takže není potřeba nějak panikařit. Zároveň ale nemůžeme zavírat oči před něčím, co nám nejde.

Chtěl bych moc pochválit oba týmy a dnes hlavně holky, co hrály za "FBCčko". Hrály 2.zápas proti silnému soupeři a mně se strašně líbilo, že naprostá většina z nich makala a bojovala. Občasné technické nedokonalosti při držení a zpracování míčku dokázaly nahradit zvýšenou bojovností. Jsem moc rád, že v soutěži nehrají zápasy, kde si "neškrtnou" a soupeř jasně zvítězí. Samozřejmě jsme z toho měli trošku obavy před sezonou. Po 3 měsících ale můžeme s klidem prohlásit, že se jednalo o velmi dobrý krok. Navíc v zápasech našich týmů proti sobě ochutnáváme vlastní herní styl a to nás všechny posouvá dál.