Mládež
11.05.2021 - Redakce

NA FLORBAL: JAK SI VEDE KATEGORIE ELÉVŮ?

Nejpočetnější kategorií v oddíle FBC Liberec je jednoznačně skupina elévů. Tu vede jako hlavní trenér Radek Valeš, který se mládeži v klubu věnuje dlouhé roky. Jak vidí návrat k trénování? Co jsou hlavní úskalí u skupiny elévů a proč si nesmírně váží pomoci rodičů?

Radku, jak moc ti chyběl kontakt s dětmi během sezony?
Bylo to dlouhé období a dlouho jsme neviděli žádnou naději pro návrat. Jsem moc rád, že tréninky po delší odmlce běží.

Pokud vše půjde dobře, co chcete v následujících měsících (duben - červen) v tréninku stihnout?
Určitě chceme do tréninku zařazovat spoustu her, které děti baví. Budeme chtít, aby se všichni hýbali, byli aktivní. Pohyb je to, co dětem v předchozích měsících chybělo. Věřím, že všechny florbalové dovednosti budeme moci trénovat i v létě, kdy například pořádáme několik příměstských kempů Florbalové Léto.

Jak zvládáte v současné době s velmi početnou skupinou elévů trénovat?
Je to velmi náročné, hlavně na přípravu. Musím nesmírně poděkovat všem rodičům, kteří pomáhají s organizací a samotnou náplní v tréninku. Bez jejich pomoci by to byl téměř nadlidský úkol. Naše skupina se pomalu rozrůstá, protože po restartu tréninků přišli noví zájemci o florbal. Takže z mého hlediska je situace těžší, ale z klubového hlediska jde o výbornou zprávu.

Zhodnoť, jak moc byly děti natěšené na první tréninky?
Podle mě se první tréninky udály v “běžném” stavu. To znamená, že všichni hráči se na trénink těšili, chtěli si povídat a dělat rošťárny. Určitě bylo pro nás velmi svazující držet děti v malých skupinách, ale vše proběhlo, tak snad už takovou dobu nebudeme muset podstoupit.

Nebude hráčům tento florbalový/sportovní rok chybět?
Zajímavá otázka, na kterou si budeme moci odpovědět až v budoucnu. Určitě děti ztratily rok vývoje a sociálního kontaktu. Myslím si, že u elevů to ještě nebude hrát takovou roli, jelikož mají ještě spoustu let vše dohnat.

"Myslím si, že u elevů to ještě nebude hrát takovou roli, jelikož mají ještě spoustu let vše dohnat. ."

Jak se děti tváří na venkovní tréninky? Nebyly by radši v hale?
Podle mě vůbec neřeší jestli je trénink venku nebo v hale. Naštěstí v areálu ZŠ Dobiášova máme takové prostředí, že florbal můžeme hrát a trénovat i na venkovních hřištích. Nicméně až se jednou vrátíme do haly, počítám, že natěšenost opět vzroste.

Jaký jsi trenér, co chceš dětem předat?
Chci, aby děti znaly a respektovaly nastavená pravidla už v této kategorii. Samozřejmě, je chci učit florbal a celkově sport, jak to nejvíc půjde. Chci se jim věnovat, poznávat jejich zájmy a být s nimi v co největším kontaktu. Když díky tomu všemu budou mít rádi sport bude to pro mě velký benefit.

Díváš se na mladé sportovce jako na potenciální hráče pro elitní kategorie klubu? Nebo to jsou pro tebe zatím jen nadšenci na začátku celé sportovní cesty?
Zajímavá otázka, ale myslím, že ano. Každopádně, abych svoji odpověď rozvinul… Beru každého sportovce jako velmi důležitého člena. Všem se snažím věnovat, tak abych nikoho neupozaďoval. Pak je v podstatě na dítěti a rodičích, aby šlo správnou cestou a rozvíjelo se tak, aby se z něj stal elitní sportovec.

Co je podle tebe nejdůležitější do dětí v tomto věku “dostat”?
Je to často omílané, ale sport musí být zábava a do té zábavy musíme my trenéři schovat co nejvíce prvků, které něco naučí. Chci děti rozvíjet v motorických dovednostech a ve florbalu. Chci aby uměly házet, kopat atd... Těch věcí by se dalo najít samozřejmě více. Určitě ani v běžném režimu neupozaďuji florbal. Chci, aby ho děti v FBC Liberec hrály velmi dobře.

Pokud chcete vyzkoušet florbal rozhodně neváhejte. I v tomto období mohou noví zájemci vyzkoušet florbalové venkovní tréninky FBC Liberec. Případné dotazy rád zodpoví šéftrenér FBC Liberec Matěj Klucho, tel. číslo 734 592 400, email: m.klucho@fbcliberec.cz