Mládež
05.05.2021 - Redakce

NA FLORBAL: JAK SI VEDE KATEGORIE ELÉVEK?

Kategorii elévek a mladších žákyň vede jako trenér Lukáš Nesměrák, bývalá ligová osobnost, hráč a trenér reprezentace ČR v jedné osobě. Jak vnímá současný návrat holek k tréninku? Co ho láká na holčičím florbale? Vše se dozvíte v zajímavém rozhovoru níže.

Lukáši, v začátkem dubna jsi šel na první trénink elévek v roce 2021, co se ti honilo v hlavě?
Byl jsem strašně moc rád za naše holky, protože mi jich už bylo opravdu líto. Hrozně jsem se těšil, že je zase uvidím, že zažijeme srandu při které zároveň makají a zlepšují se. Opravdu mi trénování chybělo.

Jaká byla reakce holek?
Holky byly zpočátku strašně ukecané, protože se hrozně dlouho neviděly. I mně vyprávějí vždy své příběhy. Až jsem si říkal, jestli začátek tréninku neposunout o půl hodiny dopředu, aby si mohly v klidu popovídat. Nijak mi to nevadí. Chápu že se dlouho neviděly. Navíc bylo vidět, jak jsou šťastné a to je to, co mám na trénincích dětí rád. Nabíjí mne to.

Pozoruješ na trénincích nějakou změnu?
Na prvních trénincích, kde holky nebyly nuceny být ve dvojicích, ale lítaly společně po celém hřišti, byly hodně udýchané. Je vidět, že jim delší pohyb v plném nasazení chyběl. Když vám někdo utíká s míčkem, letíte za ním a nepřemýšlíte, jestli jste udýchaní. (smích) Rychle se ale zlepšují. Stačí na to pár tréninků.

Jaká bude trénovací náplň v následujících třech měsících?
Záleží to hodně na tom, zda nás vláda pustí do haly nebo ne. Ale každopádně se budeme snažit trénovat co nejvíc. S chutí trénovat problém určitě nebude. Děti jsou nabité energií a my trenéři také.

"Proto některé znovu postupně začínají. Vůbec ničemu to ale nevadí. Místa máme i pro jejich kamarádky, které by florbal rády zkusily."

Co tě láká na holčičím florbale?
Mám rád atmosféru v holčičích a ženských týmech. Holky mi přijdou mnohem vděčnější než kluci. Musí mít trenéra rády a musí cítit, že on má rád je. Pak ho poslouchají a dělají na tréninku vše, co jim trenér říká. Letos s námi začal chodit na tréninky i Péťa Novák, kterého holky předtím neznaly a byl to pro ně jen “pan Novák”. Když ale po posledním tréninku vyndal banány, jablka, mrkvičku a hlavně PALAČINKY, holky naprosto odrovnal. Myslím, že si ho během chviličky strašně oblíbily.

Dokážeš popsat rozdílu u holek a kluků?
Kluci spolu mnohem více soupeří. Je to přirozené a geneticky dané. Tempo na tréninku je tedy automaticky většinou vyšší. Na druhé straně ale často vymýšlí své vlastní řešení, aby trenérovi ukázaly, že jsou dobří. Holky je naopak potřeba trošku více motivovat, ale pokud to umíte, přináší to své ovoce. Holky jsou opačné v tom, že naopak dělají přesněji to, co jim trenér říká. Obojí má svá kouzla a úskalí. Rozhodně není možné trénovat obě skupiny stejným způsobem.

Kolik holek chodí na tréninky? Baví je to? Co dělají na tréninku nejraději?
Vzhledem k současným opatřením na tuto otázku nemohu úplně odpovědět. Holek chodí neustále víc, ale naše kapacity nejsou určitě ještě naplněné. Spousta holčiček v září s florbalem začínala a koronavirus jim začátky překazil a zpomalil jejich nástup. Proto některé znovu postupně začínají. Vůbec ničemu to ale nevadí. Místa máme i pro jejich kamarádky, které by florbal rády zkusily.

Jaký by byl ideální počet holek na trénink?
Ideální by bylo mít asi 15 holek v každé věkové kategorii. Tyto počty zatím nedosahujeme, ale pomalu se k nim blížíme. Připraveni na to určitě jsme a pokud nám Covid situaci nezkomplikuje, věříme, že přijdou další a další holky. Florbal je pro holky perfektní sport a pokud rodiče nechtějí své dcerky nechat “ničit” na různých přehnaně ambiciózních sportech, mají u nás dveře otevřené.

NÁBOR DĚTÍ DO FBC LIBEREC:
Pokud chcete vyzkoušet florbal rozhodně neváhejte. I v tomto období mohou noví zájemci vyzkoušet florbalové venkovní tréninky FBC Liberec. Případné dotazy rád zodpoví šéftrenér FBC Liberec Matěj Klucho, tel. číslo 734 592 400, email: m.klucho@fbcliberec.cz