Mládež
07.02.2022 - Redakce

Mladší žákyně prožily netradiční turnaj - koučovaly se ve 2 zápasech samy

Do vzdálené Kadaně se vydaly v neděli mladší žákyně. Poměřily se tentokrát s okolními kluby - Chomutovem, Podbořany a Kadaní. Domů se vrátily s ideální bilancí 1-1-1. Tedy alespoň z trenérského pohledu. Na turnaji také zažily "Learning By Coaching". Nevíte co to je? Čtěte dál a vše se dozvíte.

Liberec - Chomutov 6:7

V prvním zápase se holky potkaly s agresivně hrajícím soupeřem a k vidění bylo opravdu vyrovnané utkání v němž byly nakonec šťastnější holky z Chomutova. S mladšími žákyněmi začínáme nacvičovat správné postavení na hřišti a bylo vidět, že se jedná o novou věc. Občas jsme ztratili míček zbytečnou přihrávkou, ale to je prostě daň za učení se nové věci. V zápase jsme nehráli úplně špatně, ale chvilku nám trvalo, než jsme se dostali do zápasového tempa a nasazení. V soubojích jsme měkoučcí jak králíček Azurit a soupeři toho často využívají. Musíme se v důrazu ještě hodně zlepšit, aby z nás byl neprostupný tým. Jinak jsme ale hráli celkem dobře dopředu a vstřelili několik hezkých branek. Sice jsme o gól prohráli, ale zápas nebyl špatný a nabudil nás do dalšího průběhu turnaje.
Od tohoto zápasu jsem se jako trenér rozhodl, že poskytnu holkám novou zkušenost a tou bude "Learning By Coaching". Asi to není oficiální název, ale mně se líbí a vystihuje další dva zápasy na turnaji. Vše spočívá v tom, že jsem byl holkám k dispozici mezi zápasy, před zápasem a o poločase. Rozcvičku si vedly samy a já mohl zápas strávit na tribuně mezi rodiči, kde byla super atmosféra. Důvod? Holky potřebují lépe sledovat samy sebe a své spoluhráčky. Vnímáním nedostatků ve hře spoluhráček tak vidí vše vlastníma očima bez rad trenéra. Shodl jsem se s trenéry z Podbořan, že toto si můžeme dovolit v našem klubu, protože máme proškolené rodiče, kteří vědí co a proč děláme. Kteří nám věří. Ne v každém klubu je toto možné a často by to skončilo stížnostmi u šéftrenéra klubu. Ale my jsme FBC Liberec! Klub kterému přístup jeho rodičů závidí spousta klubů. Díky vám všem rodičům za to, že nás trenéry necháte dělat svou práci. Jsem na vás opravdu hrdý.
Kdo by si myslel, že budou naše holky bez trenéra ztracené, moc by se divil. Jsou totiž zvyklé spoustu věcí rozhodovat samy. Nyní to zažily přímo při zápasech.

Liberec - Podbořany 6:5

Zápas s trenérem na tribuně holky zvládly proti oslabeným Podbořanům, které v této kategorii nemají tak početnou skupinu hráček jako v elévkách. Podbořany se posílily o nejlepší Chomutovskou hráčku, která v zápasech vlastního týmu chytala v brance. Našim holkám v prvním poločase dělala velké problémy hlavně v soubojích 1 na 1, kdy mezi námi projížděla jako nůž máslem a vstřelila nám i nějaký ten gól. Jinak se ale holky zvládly samy připravit při rozcvičce, rozdělit se do trojiček a také pravidelně střídat. I když zde jim trenér hlídající minutový interval viditelně scházel a často chodily "ufuněné" ze hřiště až po 2 minutách. Když jsme si pak o přestávce řekli, jak nejlepší hráčku soupeře bránit v soubojích 1 na 1, začal se výsledek překlápět na naši stranu. Zápas jsme nakonec zvládli vyhrát a já si z tribuny natočil první videa, která jsme před dalším zápasem rozebrali.

Liberec - Kadaň 4:4

Poslední zápas holky nastoupily proti velmi vzrostlému týmu Kadaně. Bylo jasné, že se bude jednat o mnohem silnějšího soupeře a schopnost holek hrát bez trenéra na lavičce tak bude mnohem důkladněji otestována. Skóre se přelévalo ze strany na stranu a zápas provázela perfektní atmosféra - na jedné straně tribuny kotel Kadaně, na druhé straně kotel FBC Liberec. Ten měl velkou výhodu v několika klubových řehtačkách, díky kterým vyrovnal vyšší počet domácích fanoušků. Díky všem v klubu, co tuhle super věc vymysleli. Objednejte další kousky. Rodiče velmi baví.
Naše holky bojovaly, a odehrály asi nejlepší zápas na turnaji. I když ještě 2 minuty před koncem prohrávaly po několika nešťastných gólech, dokázaly zápas srovnat a dotáhnout jej k remíze. Nutno říci, že jak na hřišti, tak v hledišti byla zasloužená. Takhle to má vypadat na zápasech. Díky našim i kadaňským divákům.

Co nám turnaj ukázal? Za pouhý jeden týden jsme se posunuli o kus dopředu díky nácviku správného postavení. Budeme pokračovat a postupně zapojíme více a více spolupráce. Jsme na dobré cestě a co je hlavní? Všechny nás to baví. A na holkách bylo vidět, že samostatnost jim opravdu nedělá problém a velmi si ji užily. Zřejmě se tak nejednalo v této sezoně o poslední "hráčkami koučovaný" zápas.

Lukáš Nesměrák - trenér, vedoucí a kustod:-)