Rozhovory
10.07.2023 - Redakce

Matěj Klucho o první části letní přípravy

Letní příprava elitního týmu odstartovala oficiálně 15. května a první část trvala do konce června. Během této doby sehráli Severočeši i tři přípravné utkání. Jak tuto část hodnotí člen realizačního týmu Matěje Klucha.

Matěji co prozatím tým FBC Liberec musel absolvovat? Co je naopak čeká teď v červenci a srpnu?
Od 15.5. trénujeme společně a především kondičně. Do plánu Aleše Pařeze jsme dvakrát týdně zařadili i trénink s florbalkou, kde byla náplní obrana, ať už individuální nebo týmová. V červenci máme jako tým tři týdny, kdy čerpáme síly na dovolených s individuálním plánem. Pro hráče, kteří jsou v Liberci jsou k dispozici týmové tréninky. Na přelomu července a srpna se opět plně pustíme do společné práce, doladíme útočné prvky, budeme hledat vazby do pětic pro začátek základní části, odehrajeme poslední přátelská utkání, pohár a vše zakončíme herní akcí na konci srpna.

V jaké rozpoložení se tým nachází?
Velmi pozitivní je počet i kvalita hráčů, kteří nastoupili do přípravy. Máme na jednotlivých postech slušnou “tlačenici” o místo, což hráči cítí. Kluci jsou v rozpoložení, kde se po pauze na florbal i na sebe samotné těšili. Je to ta příjemná fáze sezony i přesto, že polykají poctivé dávky.

Kádr prošel po několika letech poměrně hodně změnami. Do týmu se zapojil například Korych, Fišera nebo navrátilec Rozkovec. Co říkáš na aktuální složení sestavy? Můžeme čekat ještě nějaký pohyby?
Myslím si, že v nejbližších dnech oznámíme ještě jedno nové jméno na soupisce, čímž budou naše letní “pohyby” ukončeny. Se složením týmu jsme nyní nadmíru spokojeni. Nové tváře i vzhledem ke své herní typologii nebo věku do týmu dobře zapadly.

Společně s Petrem Kološem vedete první letní přípravu. Jaké změny na hráče čekaly?
Oproti minulým rokům měníme spíše drobnosti. Letní příprava byla v Liberci vždy kvalitní, chceme na to navázat ještě ji o procenta posunout výš. Ta procenta se snažíme hledat v každém týdnu, který má jasné zaměření a hráči díky tomu vědí, co je hlavní zprávou tréninků. Na konci přípravy z těchto týdenních mikrobloků vzejde celek, který nám pomůže na startu Superligy.

V červnu jste nastoupili i ke třem utkání? Co tě napadne, když se zpětně za nimi ohlédneš?
Každé utkání splnilo přesně to, co jsme od něj očekávali. Výkonnost našich soupeřů byla rozdílná a díky tomu jsme si vyzkoušeli prakticky všechny herní prvky. Jsem velmi rád, jak se s přípravnými zápasy popasovali mladší hráči, kteří vytváří skvělý tlak na svoje starší spoluhráče.

Letošní přípravu opět vede Aleš Pařez (kondiční trenér hokejistů Liberce). Jaké jsou jeho metody a tréninky?
Aleš je velký profík a jsme moc rádi, že ho máme ve svém týmu i pro letošní ročník. Jeho metody i tréninky jsou pro mě jako pro fanouška posiloven skvělou inspirací, jak přemýšlet o kondičním tréninku. Každý rok nás navíc překvapí něčím novým. V letošní sezoně začínají pomalu ale jistě tvořit pár s Adamem Balatkou, který bude během sezony blíž hráčům. Díky spolupráci s Alešem jim dokáže pomoci kondičně, ze svého oboru pak zdravotně. Pro nás jako hlavní trenéry je zásadní, že je s Alešem velmi dobrá komunikace, jsme schopni pružně reagovat, pokud je to zapotřebí.

Kdo je během letní přípravy v kondičních trénincích nejpoctivější?
Odpovím lehkou kličkou a řeknu, že kluci, kteří kvůli svým drobným zraněním neabsolvují tréninky na florbalce, ale jsou mnohem více v posilovně. Během června zejména Kuba Pařízek, Lukáš Macháč nebo Dan Sedláček.

Rozlosování Livesport Superligy již znáte. První kolo odehrajeme doma proti SKV. Co na váš start říkáš?
První kolo je vždy speciální, očekávání jsou vysoká a chcete naplno prodat, pro co jste čtyři měsíce pracovali. I když se prvním kolem nevyhraje ani neprohraje sezona, ten první krok vnímám pro tým jako důležitý.