Rozhovory
30.07.2021 - Redakce

Dorostenec Jakub Faksa míří na rok do IBK Storvreta

Velmi zajímavou zkušenost získá v sezoně 2021-2022 liberecký odchovanec Jakub Faksa. Liberecký hráč, věkem stále dorostenec, míří na roční zkušenost do švédského juniorského týmu IBK Storvreta. Jak bude probíhat tento důležitý životní krok a jaký život ho ve švédsku čeká?

Kubo, přestup na FBC Liberec - IBK Storvreta zní velmi zajímavě. Co ty sám na to říkáš?
Jsem velmi šťastný, že dostanu tu možnost, zahrát si ve Švédsku už tak v mladém věku a ještě k tomu v tak prestižním klubu jako je Storvreta. Myslím si, že to pro mě bude obrovská výzva a věřím, že se posunu jak florbalově, tak i v životě mimo florbal.

O jak těžký krok se jednalo? Osobně vnímám, že v 15 letech udělat takové rozhodnutí, chce hodně odvahy.
Z mé strany bylo rozhodování celkem jednoduché, přece jenom, je to sen každého malého sportovce, se někdy podívat do zahraničí a pro florbalisty je to obzvlášť Švédsko. Když jsem dostal nabídku od Storvrety, v hlavě mi ani jednou neproběhla myšlenka o odmítnutí.

Jak celý roční přesun vůbec vznikl? Jak velkou roli v něm hrál hlavní trenér juniorů Storvrety Jan Volák?
Honza Volák hrál v mém přestupu hlavní roli. Storvreta kontaktovala klub a následně i mě. Volis (Jan Volák pozn. redakce) jako nový trenér Storvrety staví tým na novou sezonu a velmi mě těší, že budu jeho součástí. Nejtěžší bylo domluvit bydlení, první možnost byla rodina, ale dva puberťáky si na rok jen tak nevezme. Domluvili jsme se tedy na bytu, kde budeme bydlet celý rok.

Tvým trenérem by měla být i legenda světového formátu, bývalý finský hráč Mika Kohonen. To bude nesmírně zajímavé, že?
Představa, že mě bude trénovat bývalý hráč těchto kvalit je neskutečná. Tu informaci jsem se dozvěděl docela nedávno a ještě jednou mě to utvrdilo, že jsem udělal správný krok. Doufám, že od Miky posbírám co nejvíce jeho zkušeností a cenných rad, které mě zase o něco posunou v mé florbalové kariéře. Velmi se těším na spolupráci s tímto trenérem.

Máš tušení, jak bude vypadat tvůj život ve Švédsku? Kde a jak budeš bydlet?
Budeme bydlet v bytě v Uppsale. Mým spolubydlícím po celý rok bude kamarád Martin Horn z Ústí nad Labem. Prvních 10 dní s námi bude bydlet Tomass Birstins, který také dostal možnost hrát za Storvretu. Důvodem jeho přebývání u nás je odjezd na MS U19 v Brně, kde bude reprezentovat Lotyšský tým. 

Osamostatnění se nebojíš? Co jídlo, jak dobrý jsi kuchař?
Mám zhlédnuté všechny díly Masterchefa, ale v poslední době, kdy mi rodiče představují kulinářský svět, vnímám, že mi to nijak nepomohlo (smích). Vaření se zas tak nebojím, přece jenom na internetu je plno receptů a myslím si, že s Martinem to nějak překlepem.

"Doufám, že od Miky posbírám co nejvíce jeho zkušeností a cenných rad, které mě zase o něco posunou v mé florbalové kariéře. "

Ihned mě napadá další důležitá součást tvého života - škola. Jak bude vypadat tvůj školní rok v roce 2021 - 2022?
Na první školní týden se vracím do ČR, abych si vyzvednul učebnice a seznámil se se svojí novou třídou. Poté se každé dva měsíce budu vracet na zkoušky. Bude to velká výzva, ale věřím, že to zvládnu.

Je něco, čeho bys chtěl při této roční anabázi dosáhnout? Jaké budou tvoje cíle?
Cíle jsou ty největší. Ať už je to mistrovství Švédska v dorostencích, tak i trénink s chlapským áčkem. Na druhou stranu můj největší cíl je především dobře zvládnout školu.

Mužský tým z Uppsaly IBK Storvreta je v posledních letech jedním ze dvou hegemonů švédské SSL. Budeš pravidelným návštěvníkem zápasů nejvyšší švédské ligy?
Určitě budu! Na švédskou Superligu jsem měl možnost jít párkrát, když jsem byl na Gothia cupu, takže pokud bude možnost, chtěl bych vidět všechny jejich domácí zápasy.

Nějaký vzor z tohoto týmu máš?
Herně se mi velmi líbil Alexander Rudd, ale teď se nebudu upínat na jednoho hráče. Budu sledovat celý tým, abych se taky přiučil od těch nejlepších.

Co na tvůj přestup řekli tvoji spoluhráči v domovském Liberci? Nebude ti chybět česká "parta"?
Klukům jsem to sdělil už na turnaji Prague games, který se hrál v červenci. Byl jsem hodně nervózní, prostě jsem to nikdy nedělal a bál jsem se jejich reakce. Prvně je moje zpráva zaskočila, ale poté co tu novinku vstřebali, byli rádi a přejí mi to, za což jsem strašně rád. Kluci mi budou chybět hodně, v Liberci jsem vyrůstal a máme tady skvělou partu. Na druhou stranu, každé dva měsíce se na týden vrátím a byl bych rád, kdybych měl možnost si s nimi zatrénovat.

V podstatě od mala tě jako asistent trenérů vede tvůj táta Tomáš Faksa, co na to říkáš? Nebude ti tenhle rok ve Švédsku chybět?
Určitě jsem za něho rád, moc lidí nemá možnost bydlet s trenérem, který vás neustále motivuje něco dělat. Z florbalového hlediska ty rady, co dostávám po každém tréninku, mi určitě chybět budou, ale je to další krok kupředu. Z rodinného hlediska mi bude chybět celá rodina. Na druhou stranu budeme v neustálém kontaktu.

Jak již bylo řečeno, mělo by se jednat o roční zkušenost. V přespříští sezoně budeš opět hráčem superligového týmu?
Mělo by to tak být. Vše bude zaležet na práci, kterou odvedu ve Švédsku. Budu moc rád, kdybych dostal šanci i v mužském týmu v Liberci, ale to je vše ještě hodně daleko.

"Určitě jsem za něho rád, moc lidí nemá možnost bydlet s trenérem, který vás neustále motivuje něco dělat. "