08.04.2019 - Redakce

Dorostenci skončili na MČR čtvrtí

Dorostenci FBC Liberec v daleké Ostravě bojovali v rámci MČR o cenné kovy. Nakonec na medaili nejtěsnějším možným způsobem nedosáhli a skončili čtvrtí. Dorostenecký turnaj byl rozdělen na dva dny, přičemž sobota byla ve znamení čtvrtfinále, v neděli se hrálo o cenné kovy. Naši dorostenci v sobotu svedli dvojzápas s 1. SC TEMPISH Vítkovice, ze kterého vítěz v součtu skóre obou utkání postupoval do nedělních duelů o medaile.

Čtvrtfinále:

1. zápas: FBC Liberec vs. 1. SC TEMPISH Vítkovice 8:4 (5:1, 0:1, 3:2)

Liberec do turnaje vlétl jako uragán a svou aktivitou domácí dokonale zaskočil. Již v 7. minutě svítil na tabuli stav 3:0 po brankách Blažka, Stránského a Čermáka. Vítkovice se však osmělily a do konce třetiny obraz hry vyrovnaly, leč ještě dvakrát inkasovaly. Zbytek zápasu se nesl v duchu zvýšené aktivity Rytířů, s čímž měl Liberec mnohdy problémy. Nakonec ale soupeře nenechal přijít „na kontakt“, naopak odskočil v průběhu zápasu až na 8:3. V poslední minutě upravil na konečných 8:4 pro FBC šikovný Zubek a Severočeši měli před odvetou čtyřbrankový náskok.

2. zápas: FBC Liberec vs. 1. SC TEMPISH Vítkovice 8:8 (3:2, 2:0, 2:2)

Čtyřbrankový náskok se v prní třetině druhého utkání ještě navýšil, neboť liberečtí mladíci vedli po prvním klaksonu 3:1 a sérii měli pevně ve svých rukou. Na začátku druhé třetiny navíc vužil přesilovou hru Mádlo a o postupu možná už nikdo nepochyboval. A to se málem Liberci stalo osudným. Vítkovice v následujících minutách předvedli modré peklo, které se „zpomalilo“ až oddechovým časem za stavu 4:5.

Liberec inkasoval ve třech minutách čtyři góly a série byla více než otevřená. Naštěstí pro liberecké barvy zavelel !k obratu“ Trčka, který svým gólem na 5:5 uklidnil svůj tým. Domácí se i přesto dál snažili v útoku a jejich snaha nesla ovoce – po dalších dvou gólech vedli již 7:5. Liberec však výborně zvládl konec třetiny, kde se díky gólům Stránského a Wienera podařilo srovnat a tím získat zpět náskok čtyř branek. Poslední perioda zápasu byla až nečekaně klidná, na obou stranách padla jedna branka a do neděle postoupil tým z Liberce.

Zápasy očima trenéra Matěje Klucha: „Prima série se zajímavými vývojovými zvraty. Do obou zápasů jsme skvěle vstoupili, ale poté naše aktivita a kvalita na míčku lehce opadla. Dobře jsme zvládli klíčové okamžiky obou zápasů a díky tomu postoupili do semifinále.“

Semifinále:
FBC Liberec vs.
FAT PIPE Florbal Chodov 4:5 (1:2, 2:1, 1:2)

Nejlepší třetinu na turnaji si liberečtí schovali na úvod utkání s Chodovem. FBC mohlo v prvních minutách zápasu několikrát skórovat, bohužel se tak stalo jen jednou po akcí Blažka s Wienerem. Chodov v průběhu první části srovnal díky povedené ráně Dufka a následně se dostal do vedení čtyři sekundy před koncem, když strejný hráč využil přesilovku svého mužstva. Z nejlepší patnáctiminutovky na turnaji tak Severočeši odcházeli poraženi 1:2.

Ve druhé části Chodov odskočil už na 1:3, nicméně černobílí si svůj sen o finále nechtěli nechat vzít. V početní převaze nejdříve snižoval Wiener a následně využil chybu v rozehrávce Chodova Blažek. Po dvou třetinách se tedy začínalo od nuly. Závěrečné dějství nabídlo napínavou podívanou, v níž měli několikrát blíže k vedení liberečtí, ale Hodík v brance Chodova držel svůj tým ve hře. Totéž v klíčových chvílích předváděl na druhé straně Futschik, který bohužel nestačil na střelu Majera ze 42. minuty. Liberec se v závěru odhodlal ke hře bez brankáře, ale Dufek baseballovým úderem rozhodl o postupuChodova. Branka Blažka z poslední sekundy znamenala jen kosmetickou úpravu.

Zápasy očima trenéra Matěje Klucha: „Rozhodně se nemáma za co stydět, ba přímo naopak! V zápase jsme byli lepším týmem, tvořili jsme hru, hráli aktivně, bohužel jsme selhali v zakončení. Naopak soupeř byl velmi produktivní a nemilosrdně trestal, co jsme mu nabídli. V tom nás jednoznačně předčil.“

Zápas o 3. místo:
Acema Sparta Praha UNYP 4:3 po nájezdech (3:0, 0:1, 0:2 – 0:0)

Zápas o bronz by se dal shrnout do jedné věty: Výborný vstup a následně herní křeč s očekáváním, zda to vyjde nebo ne. Vedení 3:0 po úvodní třetině bylo pro Ševeročechy příjemné, v dalším průběhu utkání ale FBC bojovalo s kvalitou hry. Nedělní program, kdy zápasy s Chodovem s Spartou dělilo přesně 57 minut naší pohodě rozhodně nepřispěl, nicméně i přes tento fakt jsme mohli některé momenty utkání zvládnout a zvládat lépe. V úplném závěru již byla patrná únava zejména klíčových hráčů, čehož Sparta využila. Za stavu 3:3 následovalo prodloužení, v němž branka nepadla. Nájezdovou loterii pak ovládla Sparta.

Zápasy očima trenéra Matěje Klucha: „Tohle byl moc těžký zápas. První třetina nás asi namlsala, ale pravdou bylo, že jsme bojovali více sami se sebou než se soupeřem. S trochou herní vyzrálosti jsme to asi mohli dotáhnout k mediali. Případně s trochou štěstíčka – měli jsme na holi gól na 4:2 pár sekund před srovnáním Sparty a trefili tyčku na konci prodloužení. Čtvrté místo jakožto konečné umístění rozhodně bereme, je to pro nás úspěch a jsme za něj rádi. Mnohem radši jsme za florbal, kterým se prezentujeme. Sezona byla z našeho pohledu velmi úspěšná a my děkujeme všem, kteří nám s ní pomáhali.“