Mládež
14.10.2019 - Redakce

Dorostenci se udrželi v prvním koši

Dorostenci FBC Liberec v nově vytvořené 1. lize setrvali po dvou turnajích v prvním koši. Postupně se utkali s Hradcem, Spartou, Bohemians a Pardubicemi.

S časovým zpožděním přinášíme pohled na počínání dorostenců v novém formátu soutěže. Ta je nyní rozdělena na pět divizí po deseti týmech. Každá divize obsahuje dva výkonnostní koše, v němž se v rámci dvou turnajů utkají celky každý s každým. Na základě umístění dva nejhůře postavení z prvního koše spadnou do druhého. Z něj logicky postoupí „nahoru“ dva nejlépe umístění.

První turnaj: Hradec Králové, Sparta

FBC Liberec vs. FBC Hradec Králové 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)

První zápas nové sezony začal pro naše barvy dobře, protože se brzy prosadil Rais, navíc gólové vedení navýšil v polovině první části Stejskal. Málokdo nejspíš tušil, že toto byla poslední branková radost Severočechů. Hradec hrál velmi poctivě dozadu, navíc vyrážel k nebezpečným brejkům. Ještě před závěrečnou periodou se soupeř ujal vedení o jednu trefu. Tu mohl smazat v závěru z trestného střílení Macháč, ale brankář Hradce byl úspěšnější. Závěrečný tlak Liberce srovnání nepřinesl, hradecký Ranný tak sekundu před koncem utkání upravil na konečných 4:2 pro Východočechy.


FBC Liberec vs. Acema Sparta Praha UNYP 4:8 (3:2, 0:1, 1:5)

Poučeni prvním zápasem vstoupili naši dorostenci do druhého utkání dne výrazně lépe, než končili to předchozí. Mezi šestou a osmou minutou zápasu navíc dostali hned tříbrankovou odměnu. Vedení svěřencům Ladislava Lásky a Jiřího Smutného se ale opět rozplynulo. Do konce první periody Sparta dvakrát korigovala, sekundu před koncem prostředního dějství srovnala na 3:3. V poslední patnáctiminutovce se krátce po sobě prosadil sparťanský Dědič a liberecký Macháč. Když už to vypadalo na dělbu bodů, dvě minuty před koncem strhl vedení na stranu soupeře Ilčišin. Sparta své vítězství v závěru ještě zvýraznila trefami do prázdné branky.


Druhý turnaj: Bohemians, Pardubice

FBC Liberec vs. FbŠ Bohemians 6:6 (2:2, 3:1, 1:3)

První zápas proti Bohemians nezačal dobře, když hned z první akce šli Bohemians do vedení. Velice rychle jsme se oklepali a postupně se do půlky zápasu dostali do slibného vedení 5:2, které mohlo být daleko vyšší, ale bohužel plno akcí skončilo přehráváním čí střelbou mimo branku. Velmi aktivní byl Kapitán, který z pozice beka podporoval útok, seč mu síly stačily. Odměnou mu byl hattrick již v polovině zápasu. Bohemians ve třetí třetině přidali a černobílým se nedařilo jejich nástup zabrzdit. Šest minut do konce utkání naši mladíci po sérii úspěchů FbŠ dokonce prohrávali 5:6. Nakonec přišlo alespoň vyrovnání. Zápas mohl skončit jednoznačně pro nás, ale díky naší nemohoucnosti také prohrou.


FBC Liberec vs. Sokoli Pardubice 10:6 (4:2, 1:3, 5:1)

Na základě ostatních výsledků bylo jasné, že další zápas se Sokoli Pardubice rozhodne, kdo se udrží v prvním a kdo sestoupí do druhého koše. Zápas začal bohužel podobně jako s Bohemians, tentokráte naši dorostenci ztráceli brzy dvě branky. Vydařenou koncovkou první třetiny se ale podařilo skóre zvrátit na naši stranu. Tentokrát obrat režíroval Wiener, který se pod čtyři branky úvodní části podepsal výraznou měrou (2+1). Druhá perioda se nesla v duchu vyrovnaného klání, soupeř nakonec srovnal i výsledkově. Celý náš tým hrál značně nesoustředěně a bohužel nefungoval ani na střídačce jako jeden celek. O druhé přestávce měli hráči chvíli času na to probrat vše mezi sebou. Třetí třetina byla o poznání lepší, zápas jsme nakonec ovládli v poměru 10:6. Díky souhře výsledků se tak liberečtí udrželi v prvním koši.


Hodnocení trenérů: „Taková utkání potřebujeme jako sůl. Přesně nám ukazují, že výstup za hranici naší komfortní zóny pro nás znamená veliký problém a jinak soudržný a pozitivně naladěný tým se nám mění před očima. Je to velká výzva. Jsme moc rádi, že toto si dle hodnocení turnajů uvědomují i sami chlapci.“

„Co se týče florbalového hodnocení, ve hře se objevují skvělé prvky, máme dobrý pohyb i výběr místa. Občas nevybereme to nejlepší řešení, ale to je v tomto věku zkrátka přirozené. V dalším průběhu sezony chceme pracovat ještě na větší spolupráci celé pětice doplněnou o komunikaci jednotlivců.“


V prvním koši se kromě našeho FBC udržela Sparta a Bohemka. Pětici doplní postoupivší Česká Lípa a Náchod. Další turnaje prvního koše se uskuteční na hale Děkanka 19.10. a 2.11.