Rozhovory
16.05.2024 - Redakce

Díky! V týmu končí i Jan Šoltys.

V roce 2011 se stal členem FBC Liberec a od té doby neodmyslitelně patří do sestavy mládeže, potažmo mužů FBC Liberec. Do mužského A-týmu nakoukl v sezoně 2015-2016, kdy navíc pomohl elitnímu týmu zpět do nejvyšší soutěže. Postupně se vypracoval v lídra týmu a před začátkem soutěže se rozhodl skončit s elitním florbalem. Honzo díky!

Proč ses rozhodl ukončit svoji vrcholovou florbalovou kariéru?

Upřímně jsem byl rozhodnutý již v předchozím ročníku, během kterého proběhla změna v realizačním týmu, která mi tak zvaně vlila novou krev do žil. Během tohoto ročníku jsem si ale postupně začal srovnávat priority a aktuálně mi větší smysl dává věnovat se práci, přítelkyni a aktivitám na které nebyl prostor, vzhledem k časové náročnosti při působení v superligovém týmu.

Jak vzpomínáš na tvoje florbalové začátky?

Jak jinak než pozitivně a s úsměvem. Začínal jsem na základní škole, kde vedl kroužek florbalu právě Mates. Samozřejmě nemusím zmiňovat, že díky němu jsem se dozvěděl o FBC Liberec. Moje první začátky byly prostě perfektní, skvělá parta kluků, co se baví sportem… To člověka baví v jakémkoliv věku.

Sám jsi figuroval v poměrně úspěšném ročníku 1998. Jak vzpomínáš na mládežnické úspěchy?

Je to tak. Zrovna během této sezóny jsem nejednou přemýšlel nad tím, jak silný ročník jsme byli a kolik z nás vlastně v A týmu setrvalo. Za mě je to škoda, protože kdyby se mě někdo zeptal, kdo bude hrát za A tým nejdéle, netipoval bych na to sám sebe (smích).

Je bronzovém MČR starších žáků největší mládežnický úspěch?

Tak z mládežnických asi ano, jelikož to pro mě byl jeden z velkých hmatatelných úspěchů na vyšší bázi, než jsou letní turnaje. Já jsem v té době za úspěchy bral ale i menší věci, jako bylo hraní o kategorie výš a podobně. Ptáš-li se ale jestli 3. místo na MČR byl největší mládežnický úspěch, tak prostě je jen jedna odpověď a ta zní ano.

Splnil sis ve florbale vše co jsi chtěl?

Asi splnil. Já mám florbal rád, proto v něm i budu pokračovat. Neměl jsem nijak vysněné plány pro hraní v zahraničí nebo něco podobného. Jsem rád, že jsem si v mládežnické kategorii užil spoustu úspěchů, že jsem byl přizván na repre tréninky juniorů o dvojročník výš, i když to v tom mém následném nevyšlo. Samozřejmě musím říct, že jsem stejně tak rád, že jsem si s mužským áčkem prožil jak návrat mezi elitu z první ligy, tak šíleně dlouhou, těžkou, a nakonec zaslouženou cestu do play-off.

"Samozřejmě musím říct, že jsem stejně tak rád, že jsem si s mužským áčkem prožil jak návrat mezi elitu z první ligy, tak šíleně dlouhou, těžkou, a nakonec zaslouženou cestu do play-off."

V posledních letech jsi v mužském týmu zastupoval roli jednoho z lídrů týmů.

Ano je to tak. Myslím, že to bylo zapříčiněno odlivem starších hráčů, čímž nás tam těch zkušenějších v superlize zbylo poměrně málo. V kombinaci pak s tím, že jsem některé kluky co do áčka přišli trénoval, jsem se mezi lídry přizoreně zařadil.

Když se podíváš na číslo odehraných zápasů, který pro tebe ten vůbec nejcennější?

Číslo je to pěkné, nejcennější se vybírá horko těžko. Samozřejmě letos jich bylo spoustu dobrých, porážky týmů klasické TOP6 a podobně. Mně se ale jako první vyjeví poslední zápas play off v ročníku 2021/2022. V tomto ročníku jsme dle mého nebyli silní jako letos, hráli jsme úplně jiný styl florbalu, ale dokázali jsme s Boleslaví sehrát vyrovnané utkání, vybojované hlavně srdíčkem a zaplněná domácí kulisa nám za to poděkovala neskutečně dlouhým potleskem ve stoje po posledním utkání. To bylo něco, co si pamatuji jako by to bylo včera a věřím, že to tak ještě dlouho zůstane.

S florbalem jako takovým ještě nekončíš, jak se těšíš na působení v libereckém B-týmu?

Tak samozřejmě se těším. Ve staronově složeném B-týmu mám spoustu svých bývalých spoluhráčů z mládežnických kategorií, kamarádů, a dokonce i člena rodiny, takže věřím, že se budeme florbalem více než dobře bavit.

V něm se potkáš se svým florbalovým dvojčetem Lukášem Kořínkem, že?

Na své florbalové dvojče, jak tomu říkáš, se moc těším. Jsem si jistý, že budeme rozdávat florbalovou radost jako za mlada (smích).

Co přeješ mužskému týmu do dalších let?

Nic jiného než spoustu úspěchů. Potvrzení cesty, kterou jsme se jako tým i klub vydali, místem v TOP6 a minimálně proražení bran semifinále. Věřím, že s nastoleným trendem a lidmi, kteří se o FBC Liberec starají, se to podaří.
V poslední části rozhovoru bych chtěl poděkovat všem, kteří se o chod klubu a týmu starají, všem, kteří mě nejen florbalově ovlivnili a něco naučili. Zažil jsem skvělé časy, na které budu vždy rád vzpomínat.

"Zažil jsem skvělé časy, na které budu vždy rád vzpomínat."