10.04.2024 - Redakce

DOROSTENKY V PLAYOFF - SKVĚLÝ FLORBAL, ÚŽASNÉ TEMPO A FANTASTICKÁ ATMOSFÉRA

Na jeden z nejsilnějších dorosteneckých týmů v republice narazily naše dorostenky v playoff o postup na MČR. I přesto, že jej v sobotu dokázaly porazit, na MČR bohužel nepostoupily. V neděli totiž odvetu o gól prohrály a v následném prodloužení byl šťastnější Tatran Střešovice.

Systém soutěží je bohužel krutý a playoff hrají týmy z regionů, které jsou vedle sebe. Naše holky v základní části v podstatě o jediný gól ve vzájemných zápasech s Kadaní skončily na 2.místě hlavně díky křížení zápasů juniorek a dorostenek. Zatímco Kadaň v playoff porazila slabší Vysoké Mýto, našim holkám systém soutěže přiřkl adepta na titul - Tatran Střešovice. Můžeme říci, že na MČR budou týmy slabší než naše děvčata. Nic to ale nemění na fantastickém výkonu, který naše holky v obou zápasech podaly. Sportovně musíme uznat, že v nedělní odvetě byl Tatran Střešovice lepší a postoupil zaslouženě. I z pozápasového komentáře hostujícího trenéra Marka Michálka je pak znát, že na MČR měly postoupit oba týmy.

Sestava: Nella Fustchiková, Tereza Zvěřinová, Lucie Cidlinská, Petra Škodová, Eliška Zápotocká, Barbora Pajkrtová, Alžběta Pelcová, Amálie Mlčochová, Anita Paličková, Julie Nesměráková, Michaela Cidlinská, Karolína Štočková, Pavlína Vávrová, Valentina Kopecká, Anita Svobodová, Zuzana Jirošová, Valérie Sekničková, Anna Vodhánělová, Silvie Hartlová, Jana Pokorná, Eliška Svobodová

FBC Liberec - Tatran Střešovice 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)

Do prvního utkání vlétly naše holky jako uragán a ihned od prvních chvil bylo vidět, že jdou za vítězstvím po hlavě. Soupeř bedlivě střežil první lajnu a tak měly více prostoru "mladé pušky" ve druhé lajně. Jakmile Juli Nesměráková po volném úderu otevřela skóre, bylo znát, že si naše holky začaly věřit. V obraně byly velmi pozorné a v každém střídání nechaly na hřišti vše. V 11. minutě pak při protiútoku rychle reagovala Míša Cidlinská a poslala liberecké už do dvoubrankového vedení. Pohádka ale pokračovala i na začátku druhé třetiny, kdy Terka Zvěřinová potvrdila svůj "gólový čich" před brankou a zvýšila už na 3:0 pro domácí. Na úplném konci ale jednu z mála chybiček v obraně nejprve potrestala nekompromisní ranou Jonášová a v poslední minutě pak ukázala svůj gólový výjezd Monča Bláhová a snížila na 3:2. Vypadalo to, že se Tatran dostal do sedla a utkání otočí. Ale naše holky byly v hlavě skvěle nastavené a ve třetí třetině statečně bojovaly. Klid pak přinesl další gól Míši Cidlinské. Soupeřky z trestného střílení za hru v brankovišti ještě snížily na 4:3. Naše holky ale těsný náskok udržely a ve vyrovnaném zápase dokázaly zvítězit.

FBC Liberec - Tatran Střešovice 0:2 PP (0:1, 0:0, 0:0 - prodloužení 0:1)

Velké drama sliboval i nedělní zápas. Kdo někdy hrál nebo sledoval florbalový zápas ví, že vedení o 1 gól může být během několika sekund pryč. V odvetě hrál Tatran o poznání důrazněji a lépe než o den dříve. Naše holky byly v obraně opět velmi obětavé a pozorné. Když už se podařilo Tatranu naši obranu přehrát, stála mu v cestě Bety Pelcová, která předvedla neskutečný výkon a Tatranky svými zákroky deptala. Až na úplném konci 1.třetiny ji dokázala překonat Skalická. Po zbytek základní hrací doby už ale Bety svou branku "zamkla". Naše holky v zápase bojovaly jak to jen šlo. Nevypustily jediný souboj a ukázaly fantastickým divákům, jak umí bojovat a rvát se o výsledek. Bohužel se jim ale oproti předchozímu zápasu nedařilo v ofenzivě a často ztrácely míček ve středové zóně. Soupeř měl střeleckou převahu a v zápase zvítězil zaslouženě. V následném prodloužení pak bylo na obou týmech vidět, že chtějí vyhrát. Bohužel byl ale šťastnější Tatran a postoupil na MČR.

Hodnocení zápasů - trenér Lukáš Nesměrák:

Na soupeře jsme se opravdu poctivě připravovali. Prožili jsme s nominovanými holkami úžasných 14 dnů, ve kterých holky poznaly nový způsob přípravy včetně teambuildingu i minisoustředění. Kádr tvořilo 21 holek, které musím pochválit za to, jak pracovaly. Právě těchto 14 dní je pro nás velkým vkladem do budoucna. Věřím, že z nich budeme i nadále čerpat i když nám postup nakonec unikl. O víkendu jsme prožili 2 zápasy plné obrovských emocí. Na tvářích jsme měli slzy radosti i slzy smutku. Obojí ke sportu patří. V sobotu jsme hráli fantasticky a vítězství si zasloužili. V neděli nás ale Tatran přehrál. Člověk by určitě našel věci, které se daly trenérsky udělat lépe. Musím ale říci, že celou sezonu hrajeme proti týmům, které jsou většinou zabarikádované na své polovině a nemáme možnost, jak holky připravit na napadání i za naší brankou, které na nás Tatran hrál. Potřebovali bychom opravdu více zápasů se silnými týmy v pražské skupině. I přesto všechno ale holky zaslouží pochvalu a jsem na ně ohromně pyšný a to jak na ty, které bojovaly na hřišti, tak na ty, které se na hřiště nedostaly. Bojovaly společně jako tým.

Speciální poděkování pak posílám všem fanouškům, kteří nás o víkendu přišli podpořit. Atmosféra byla ohromující (i díky divákům Tatranu) a určitě by slušela i extralize. Je vidět, že i naši rodiče jsou dobrá parta ve které se člověk nestydí fandit.

Hodnocení sezony - trenér Lukáš Nesměrák:

V letošní sezóně jsme udělali OBROVSKÝ kus práce a v sérii s Tatranem se to ukázalo. Dokázali jsme se soupeři vyrovnat a dokonce jej porazit. Co je pro mne důležité je ale mentální nastavení týmu a bojovnost při vrcholu celé sezony. Podařilo se nám stmelit dohromady holky, které se na počátku sezony v podstatě neznaly a na jejím konci šlapaly úplně neskutečným způsobem jako jeden tým. Věřím, že v týmu byly rády a že zjistily, že pokud budou poctivě pracovat, budeme hrát vyrovnané zápasy i s těmi nejsilnějšími týmy. Zahrát takové zápasy, když se na ně v podstatě nemáme jak připravit během sezony je ohromně těžké. Přesto si ale myslím, že jsme to zvládli s hlavou nahoře a ukázali jsme, že dobře pracujeme na návratu libereckého ženského florbalu na vyšší příčky.

Určitě bych chtěl za tuto sezonu moc poděkovat Miloši Cidlinskému za to, že ji se mnou odmakal. Mít parťáka, který vám dá zpětnou vazbu nebo i opačný názor je moc důležité a moc jsem si ji užil. Miloš dává florbalu všechen svůj volný čas stejně jako já a je hnacím motorem symbiózy mezi holkami z Liberce a z ostatních regionálních měst. Naše vize je budovat regionální tým, který budou tvořit hráčky do 50km od Liberce. Chceme aby holky za Liberec hrát chtěly, nechceme je do Liberce přivádět "násilím". Na tom má Miloš velkou zásluhu. Věřím, že jsme těmito zápasy ukázali, že Praha není jedinou destinací, kde se dá florbalově posouvat. Vše není totiž o vyhrávání, ale i o vývoji hráček jako osobností. A tady máme určitě v Liberci co nabídnout.