Rozhovory
12.10.2021 - Redakce

Brankář Petr Chlad hodnotí první část Livesport Superligy.

Během 4 let se propracoval až do elitního mužského týmu FBC Liberec. Navíc na začátku sezonu působí v brankovišti jako jasná brankářská jednička. Jak vnímá brankář Petr Chlad svoje první superligové minuty? Je z týmového hlediska spokojený se ziskem 11 bodů? Více se dočtete v rozhovoru níže.

Petře, čekal jsi po zranění Dana Mücka, že odchytáš téměř všechny minuty?
Čekal jsem, že nějaké ty minuty na začátku sezóny dostanu, ale že odchytám takovou porci zápasů jsem nečekal. Nicméně jsem za tuto šanci rád a každý odchytaný zápas je pro mě velká zkušenost.

Jsi s předvedenými výkony spokojen? Bodů jsi týmu dokázal vychytat dost.
Já sám o sobě vím, že výkony, které jsem v prvních sedmi kolech předvedl byly celkem dobré, ale ke stoprocentní spokojenosti něco chybí. Stále tam jsou nějaké chybičky, které jsem ze svého chytání neodstranil a musím na nich stále pracovat, protože v superlize se většina těchto chyb potrestá inkasovaným gólem. Na druhou stranu, jsem spokojen s fungováním týmu, jak na mě působí a jak mi pomáhají, buď blokováním střel nebo značným podporováním. Z toho také plyne ten obstojný počet bodů, které jsme získali a jsem rád, že jsem k nim mohl týmu pomoct.

První utkání hned přišla Mladá Boleslav, to byl křest ohněm, že?
To tedy, jelikož v současné době je to jeden z nejlepších klubů v ČR a síla jejich týmu je nezpochybnitelná. Ale zas taková premiéra v Superlize se nepoštěstí jen tak někomu, že první utkání v kariéře odchytá proti poslednímu mistrovi.

10 obdržených branek na sebevědomí nepřidá…

To samozřejmě, ale tento zápas beru z mého pohledu jako celkem vydařený, protože až do 53. minuty jsme drželi přijatelný výsledek 2:6 a celý tým podával kvalitní a týmový výkon. Bohužel závěr zápasu nám nevyšel a proto skóre vypadalo tak nelichotivě. Ovšem mé sebevědomí nějak neutrpělo újmu, věděl jsem, že i takové zápasy jsou a musím se opět soustředit na následující zápas, kde mě tým potřeboval připraveného na 100%.

V průběhu září přišel na hostování zkušený brankář Jakub Levínský, jak jsi tento krok vnímal?
Vnímal jsem tuto zprávu jako příchod zkušeného brankáře, který mi může při zápasech i trénincích dávat rady, ukázat nové pohledy a názory na chytání. Dále si také myslím, že pro mě to bylo zvýšení zdravé konkurence na brankářskou pozici, která mě také posunula v přípravách, nasazení a soustředěnosti mnohem dál. Celkově si myslím, že s Levou jsme vytvořili kompaktně fungující brankářské duo, na které se tým mohl spolehnout.

V Ostravě jsi mu přepustil místo v brankovišti na rozhodující nájezdy, bylo to plánované?
Na trénincích jsme občas jezdili nájezdy a viděl jsem, že jeho styl při chytání nájezdů je mnohem aktivnější než můj. Proto jsem po skončení prodloužení v Ostravě šel za trenéry a řekl, že bude lepší, když do brány půjde Leva, protože na ostravské hráče by jeho styl mohl platit. Tento tah vyšel a my jsme mohli oslavit hodně cenné dva body.

"Proto jsem po skončení prodloužení v Ostravě šel za trenéry a řekl, že bude lepší, když do brány půjde Leva, protože na ostravské hráče by jeho styl mohl platit."

Utkání s Otrokovicemi jsi opustil kvůli zranění? Už je vše v pořádku.
Při šestém inkasovaném gólu se na brankovišti dohrával souboj a hráč Otrokovic na mě spadl ve chvíli, kdy já jsem byl na břiše. Tak při prvním pocitu jsem nemohl moc hýbat levým ramenem. Díky bohu to byl jen natažený trapézový sval, takže jsem měl následující týden volno a zúčastnil jsem se pouze předzápasového tréninku, abych věděl, jestli budu ready na víkend a byl jsem. Dopadlo to dobře a jsem už v pořádku.

Které utkání jsi předvedl nejlepší výkon? Bylo to utkání s Vinohrady, kde jsi měl šanci na premiérové čisté konto?
Zatím z odchytaných zápasů si hodně cením výkonů, které jsem předvedl v prvních dvou třetinách v utkání se Spartou, v druhé a třetí třetině utkání s Českou Lípou nebo i první dvě třetiny v Mladé Boleslavi. Ale kdybych měl vypíchnout nějaký zápas, tak by to bylo asi proti SKV. V tomto utkání bylo nejtěžší udržet koncentraci po první třetině, kde jsem se moc nezapotil. V druhé třetině už byl soupeř aktivnější a jsem rád, že i to jsem přestal s čistým štítem. Pak ve třetí třetině jsem se už musel hodně ohánět, ale společně s týmem jsme zápas dovedli k výhře 7:2 a zaslouženým třem bodům.

Ví se, že jsi jako brankář ve florbale začal poměrně pozdě. Popíšeš mi tvoji cestu až do nejvyšší mužské soutěže?
Ano, na klubové úrovni jsem začal poměrně později. Předtím než jsem přišel do FBC Liberec, tak jsem se potloukal v amatérském klubu Iceman Liberec. Do FBC Liberec jsem přišel na začátku sezóny 2017/2018 v mých 16ti letech. Tuto a následující sezónu (2018/2019) jsem chytal 2.ligu juniorů za juniorské béčko. Na sezonu 2019/2020 jsem dostal příležitost v juniorském áčku. V půlce sezony jsem se na konci ledna zranil a byl bez florbalu necelé 4 měsíce. První sezonu v mužské kategorii (2020/2021) jsem plnil pozici brankářské trojky až čtyřky, takže tuto sezonu jsem čerpal zkušenosti od zkušeného Ivana Ponomareva a zvykal si na rychlost mužského florbalu na nejvyšší úrovni. V letní přípravě na sezonu 2021/2022 jsem dostal příležitosti v přípravných utkáních. V průběhu léta se zranil Dan Mück, a tak přišla příležitost si odchytat i utkání Českého Poháru a zahájit letošní sezonu v roli startujícího brankáře.

"Jsem velký perfekcionista. V tréninku mi to velmi pomáhá se zlepšovat a posouvat se dál ve své kariéře."

To je velmi raketový start. (smích) Jaký jsi brankář?
Jsem velký perfekcionista, což je někdy až na škodu, protože mám tendenci všechny situace v zápase ihned rozebírat a přemýšlet o nich. Naopak v tréninku mi to velmi pomáhá se zlepšovat a posouvat se dál ve své kariéře.

Po první části v Livesport Superlize máte 11 bodů a držíte 8. příčku. Je to povedený start?
Myslím, že tento bodový počin je obstojný, protože důležité zápasy s SKV, Panthers Otrokovice a Českou Lípou jsme dokázali zvládnout a připsat, vlastně povinných, 9 bodů. Pak jsme získali suprové 2 body ze zápasu s Ostravou, samozřejmě mohly to být 3 body. A i nás trochu mrzí zápas se Spartou, kde jsme dlouho sahali po bodech, ale třetí třetina nám nevyšla podle představ. Ale obecně si myslím, že start je povedený.

Kolik bodů ze zápasu Black Angels a Sokoli Pardubice přijmete?
Oba dva to jsou zápasy, kde cílíme na vítězství. Takže částečně přijatelný bude zisk čtyř bodů, ale spokojenost bude s pěti nebo šesti body. Ale uvědomujeme si, že Black Angels jsou letos těžkým soupeřem pro každého. Hrají atraktivní florbal s velice dobře fungující obranou a velmi efektivním přechodem do útoku. Ale nemůžeme podceňovat ani Pardubice. Letos jsou možná za očekáváním, ale v mnoha zápasech dlouhou dobu trápili i velké favority, jako třeba Spartu nebo Bohemians.

Utkání s Pardubicemi bude dalším domácím utkáním, tentokrát i televizním. Na co by jsi diváky pozval do hlediště?
Chtěl bych vás pozvat na atraktivní a velice kontaktní florbal, o který v zápasech s Pardubicemi nikdy není nouze. Dále věřím, že fanoušci náš výkon ještě znásobí a budeme tak na konci zápasu společně oslavovat zisk tří bodů.