Mládež
11.02.2022 - Redakce

Bart Smolka: Mám velké cíle, ale čeká mě ještě hodně práce.

V roce 2020 Český florbal naplno změnil práci s talentovanou mládeží a regionální výběry plnohodnotně nahradily Kempy talentované mládeže, které probíhají poprvé v letošní sezoně. Mezi účastníky těchto kempů bylo i několik zástupců FBC Liberec. O detailnější pohled na věc jsme vyzpovídali nadaného Barta Smolku.

Ahoj Barte, jaký byl Kemp talentované mládeže, který jsi absolvoval?
Ahoj všem, kemp byl pro mě skvělým zážitkem, ale hlavně skvělou zkušeností. Čtyři dny nabité florbalem. I přes to, že to bylo náročné, tak jsem se snažil ze sebe dostat všechno, co aktuálně umím.

Co ostatní hráči, jaký jste byli tým?
S většinou kluků jsem se už znal buď z předešlého kempu, letních akcí nebo jen od vidění. Ale i když jsme se třeba neznali, tak to pro nikoho z nás nebyl žádný problém. Na hřišti byla zapotřebí větší komunikace, protože každý má z klubů jiné návyky, ale myslím, že jsme to zvládali dobře.

Nacházel ses ve skupině velmi talentovaných hráčů. Jak ses v ní cítil?
Cítil jsem se opravdu dobře. Před kempem jsem se přesně tohohle bál, čekal jsem nervozitu z kvality hráčů kolem a z ní plynoucí chyby. Nakonec to bylo naopak a dobré výkony ostatních mi pomáhaly být na hřišti ještě lepším.

Řekni mi jednu, tu nejdůležitější věc, kterou sis s kempu z odnesl.
Sebejistota. Jak jsem říkal v minulé otázce, tak kvalita ostatních byla velmi dobrá a tak bylo potřeba si na hřišti opravdu věřit. Je to věc, kterou bych si rád přenesl do své hry, hlavně v juniorské soutěži.

Hráčské hodnocení jste od trenérů dostali? Případně jak by ses sám ohodnotil?
Od trenérů jsme dostávali hodnocení přímo na hřišti a následně jsme rozebírali různé herní situace z tréninků na videu. Také jsme po příjezdu domů dostali formulář pro vlastní sebehodnocení. Osobně si myslím, že se mi kemp velice povedl. Narozdíl od minulého kempu jsem se cítil na hřišti velmi dobře a bylo to znát.

"Narozdíl od minulého kempu jsem se cítil na hřišti velmi dobře a bylo to znát."

Co další kluci z Liberce?
Byli tam, což mě těší. Je super, že se těchto kempů účastní i další kluci od nás. S Adamem Stýblem i Ondrou Vyvialem si rozumíme, jak na hřišti, tak mimo něj. Takže na kempech, které jsem s nimi absolvoval jsme si dokázali vždy se vším pomoct a poradit.

Pojďme se podívat i na klubové zápasy. Věkem jsi stále dorostenec, ale kombinuješ juniorskou a dorosteneckou soutěž. Zvládáš to?
Zvládám to bez problémů. Na začátku sezony jsem ani nečekal, že jako prvním rokem dorostenec dostanu tolik prostoru v juniorské soutěži. Jsem za to ale moc vděčný, protože se těmito zápasy posouvám dál a dál. Některé víkendy bývají opravdu hektické, zvláště když se sejdou zápasy dorostu i juniorky, ale nic co by se nezvládlo.

Pomalu se blíží play-off? Jaké jsou cíle do závěru sezony?
V dorostu určitě míříme nejvýše, což pro nás znamená MČR. Budou nás čekat před ním dvě kola play-off. S juniory zabojujeme o poslední body v zápasech, které nás ještě v lize čekají a na play-off se určitě dobře připravíme, abychom se dostali daleko.

Když by ses měl popsat, jaký jsi hráč?
Těžká otázka. Snažím se vždy být co nejužitečnější týmu. Pracuju na všech herních činnostech, tak abych si uměl poradit s každou herní situací.

Jaký je tvůj florbalový vzor? Je to někdo z Liberce nebo koukáš po jiných hráčích?
Florbalový vzor nemám. Ale rád koukám na mladší kluky z elitního mužského týmu od nás z Liberce. Líbí se mi, jak v tomto věku dokáží vynikat v Livesport Superlize. Rád bych se za pár let viděl tam, kde jsou oni.

Pověz mi na závěr, jaké jsou tvoje florbalové sny.

Určitě bude mým cílem se dostat do mužského A-týmu. Také udělám všechno pro to, abych se dostal do dalšího cyklu juniorské reprezentace. Nejsou to malé cíle, takže mě bude čekat dost práce.

Také udělám všechno pro to, abych se dostal do dalšího cyklu juniorské reprezentace. Nejsou to malé cíle, takže mě bude čekat dost práce.