Aktuální zprávy
29.06.2023 - Redakce

Americká výzva: Tři liberečtí hráči opět nastoupí v NAFL

V premiérovém ročníku získal tým Florida Vikings historicky první trofej pro vítěze NAFL. Severoamerická florbalová liga se uskuteční i letos a opět u toho budou zástupci FBC Liberec. Vojtěch Janeček, Jakub Kopecký a Petr Chlad si zahrají za Floridu Vikings v NAFL. Více v našem rozhovoru.

Jak jste se k angažmá u týmu Florida Vikings dostali?

Petr Chlad: Ihned po skončení minulého ročníku NAFL mě manažer klubu kontaktoval, zda bych měl zájem opět hrát i tento rok za Florida Vikings FC. Po vzájemných videohovorech a nějakém přemýšlení jsem se rozhodl i letos vycestovat do USA.

Vojtěch Janeček: K angažmá jsem se dostal přes spoluhráče. Konkrétně to byl Filip Smutný a stalo se to již během minulé sezony, když se ke mně přes něj dostala informace o projektu NAFL. Projekt mě začal ihned zajímat a nakonec jsem se rozhodl výzvu přijmout.

Jakub Kopecký: Celé to vzniklo dost náhodou. Bavil jsem se s Peťou Chladem, zda se opět chystá tento rok vycestovat do USA. Zmínil se, že Florida Vikings hledá ještě nějakého evropského hráče, který by doplnil kádr. Myšlenka spojení dovolené a florbalu se mi jevila jako velmi lákavá. Petr se zmínil manažerovi Floridy Vikings, že bych možná měl zájem přijet. Druhý den mě ihned kontaktoval přes videohovor, kde mi představili projekt a podmínky za jakých bych se připojil k týmu. Neváhal jsem a tuto nabídku přijmul.

Představ nám v krátkosti NAFL. Změnilo se v lize něco oproti minulému ročníku?

Petr Chlad: Severoamerická florbalová liga (NAFL) existuje proto, aby přinesla nejvyšší úroveň florbalu do Severní Ameriky, aby mohla tento sport předvést novému publiku a rozvíjet hru na nových trzích. NAFL byla založena v roce 2020, ale začala se hrát až v červnu 2022, kdy součástí ligy byly 4 týmy. V roce 2023 se NAFL rozrostla o dva nové týmy (Minnesota Growlers, Aviators Floorball of Ohio) a bude se tak hrát s 6 týmy. Sezóna se bude hrát v průběhu tří týdnů, přičemž 3 týmy budou hostit ostatní týmy, kde budou hrát systémem každý s každým v jejich domácím prostředí. Každý tým odehraje 2 až 5 zápasů týdně. Týmy odehrají každý 10 zápasů základní části a čtyři nejlepší týmy postoupí do play off, které se bude konat poslední sobotu a neděli sezóny.

Kdy vaše americké dobrodružství začíná?

Vojtěch Janeček: Naše dobrodružství začne v ranních hodinách v pondělí 10. července, kdy spolu odcestujeme do Berlína a přes Frankfurt se letadlem dopravíme až na Floridu. Tam nás čeká malý přípravný kemp, po kterém se celý tým společně přepraví do texaského Austinu, kde 14. července odehrajeme první utkání.

Už znáte vaše spoluhráče? Na co se nejvíce těšíte?

Petr Chlad: Ano, své spoluhráče již známe z týmových videohovorů, které se průběžně konají. Už minulý rok byl zajímavý z hlediska složení týmu, kdy náš tým tvořilo 7 různých národností a mohli jsme tak navzájem sledovat různé zvyky jednotlivých hráčů. Letos to sice nebude tak pestré složení kultur a národností, ale i tak věřím, že se mohu těšit na super partu lidí. Samozřejmě se těším i na florbalovou konfrontaci s ostatními týmy, která mě jistě posune v mé florbalové kariéře zase o krok dál.

Vojtěch Janeček: Většina spoluhráčů je pro mě naprosto neznámá. Jelikož jsem poměrně extrovertní povahy, tak mi skupina neznámých spoluhráčů nedělá sebemenší problém a naopak se těším na příjemný kolektiv, který náš tým, doufejme, vytvoří.

Jakub Kopecký: Toto byl jeden z hlavních důvodů, proč mě hrát za Floridu Vikings lákalo. Poznání nového kolektivu a trochu zase jiný přístup k florbalu než mají čeští hráči. Porovnání a spolupráce s nejlepšími hráči z SSL už je pouze bonus.

Už to bylo zmíněno. Když jste se dozvěděli, že vaši spoluhráči budou i hvězdy SSL jako například Niklas Ramirez, co jste na to říkali?

Vojtěch Janeček: Zcela upřímně pro mě to bylo hlavním důvodem a lákadlem, proč jsem se letos po loňském neúspěšném pokusu rozhodl znovu přihlásit. Moc se na tuto zkušenost těším a doufám, že se od nich dokážu co nejvíce naučit, herně i lidsky.

Jakub Kopecký: Samozřejmě se na spolupráci s ním těším. Bude zajímavé sledovat, jaké návyky a přístup k florbalu má. Budu se snažit si od nich převzít co nejvíce, aby mě to zase florbalově posunulo dál.

"Samozřejmě se těším i na florbalovou konfrontaci s ostatními týmy, která mě jistě posune v mé florbalové kariéře zase o krok dál."

Řekněte nám jak bude liga probíhat. Kde budete bydlet?

Vojtěch Janeček: Liga se bude hrát od 14. do 30. července. Naprostou většinu času se hraje základní část, tedy až do 28.7. Během té doby nás čeká celkem 10 zápasu, s každým soupeřem dva. Za 17 dní vystřídáme celkem 3 lokace, prvních pět kol se odehraje v Austinu, další tři v Orlandu v naší domácí hale, a poslední dvě kola bude hostit Fort Worth, ve kterém se odehraje také závěrečné playoff. To budou hrát čtyři nejlepší týmy systémem final four. 29.7. přijdou na řadu obě semifinále a následně 30.července velké finále.

Nebude tento krok komplikovat Vaši přípravu na Livesport Superligu?

Petr Chlad: Tyto obavy samozřejmě ze začátku byly, ale po představení plánu letní přípravy od FBC Liberec a představení našeho konceptu, co očekáváme od Florida Vikings z hlediska přípravy na Livesport Superligu, se všechny obavy rozplynuly. Během tří týdnů v USA absolvujeme 10-12 zápasů, 6 halových tréninků, cca 6 kondičních tréninků a poté i nějaké to plavání nebo pěší turistika. Z tohoto hlediska si myslím, že naše příprava neutrpí žádné šrámy, ale naopak se ještě více zintenzivní a my tak budeme připraveni na start nové sezony.

Jakub Kopecký: Osobně to vnímám opačně. V termín který letíme máme týmově vyhrazený na dovolené s plněním individuální přípravy. To znamená, že v USA bude možnost zvládnout jak tyto individuální tréninky od FBC Liberec. Tak i navíc tréninky a zápasy s Florida Vikings. Po 2 letech trápení s kolenem se teď cítím opravdu dobře. Chuť a zápal do florbalu se mi postupně s letní přípravou vrací. Věřím, že i toto angažmá mě v tomto ohledu posune a budu jak mentálně, tak i fyzicky připravený na začátek Livesport Superligy.

Budete mít i čas na cestování a výlety? Zkrátka trochu si užít USA…

Vojtěch Janeček: Program zápasů a tréninků je poměrně nabitý a zcela volných dnů moc nebude, jsou asi jen tři nebo čtyři. I tak se ale najde spoustu času na kvalitní turistiku, hlavně dopoledne máme většinou volná a hodláme je co nejproduktivněji využít, přece jenom budeme v USA i jako turisté.

Řekněte nám něco o týmu Florida Vikings?

Petr Chlad: Florida Vikings FC je tým se sídlem v Orlandu, který má vysoké ambice pro rozvoj florbalu v USA. Majitel Daniel Williamsson otevřeně využil této příležitosti k předvedení sportu mládeži v USA. Cílem je otevřít cestu tomuto sportu dětem už od mladšího věku a zároveň vzrůst zájmu po celém světě, který pomůže dostat se florbalu až na olympijské hry. Komisař NAFL dostal nápad, aby liga stavěla na programu vytvořeném spolumajitelem Liamem Williamssonem, který přivádí hráče z USA do 19 let na turné a turnaje ve Švédsku. Komisař a jeho syn tedy myšlenku rozvinuli a začali NAFL, kde přivedli evropské hráče do USA.

Co je váš cíl v NAFL?

Petr Chlad: Cílem číslo jedna je samozřejmě obhajoba titulu, protože ambice týmu a jeho složení je letos možná ještě silnější než minulou sezonu. Dále je můj cíl sledovat srovnání/konfrontaci českého a švédského florbalu, ať už v rámci tréninků a nebo přímo v zápasech. V neposlední řadě je také cíl získání brankářské pohody a sebevědomí do nadcházející sezóny Livesport Superligy.

Vojtěch Janeček: Rád bych nabral co nejvíce zkušeností a připravil se na nadcházející sezonu Superligy. Turnaj beru jako skvělou příležitost se zlepšit a zahrát si po boku světové špičky.

Jakub Kopecký: Po komunikaci s manažerem Florida Vikings cítím, že ambice týmu jsou nejvyšší, tedy obhájení titulu. Tak to vnímám a jsem tak nastavený. Také určitě jako nadstavbu v přípravě na Livesport Superligu oproti ostatním. Nabrat nějaké sebevědomí a střeleckou pohodu.

"Program zápasů a tréninků je poměrně nabitý a zcela volných dnů moc nebude, jsou asi jen tři nebo čtyři. I tak se ale najde spoustu času na kvalitní turistiku, hlavně dopoledne máme většinou volná a hodláme je co nejproduktivněji využít, přece jenom budeme v USA i jako turisté."