Mládež
06.02.2023 - Redakce

Adam Stýblo a Bart Smolka odchází na měsíční stáž do Erä Viikingit.

Na měsíční stáž na začátku února odletí dva dorostenci FBC Liberec. Adam Stýblo a Bartoloměj Smolka dostali možnost jeden měsíc žít ve finských Helsinkách, kde sídlí i tamní velkoklub Erä Viikingit. Jak se těší na svou zahraniční zkušenosti a co vše je čeká? Více v našem rozhovoru.

Na začátek mi povězte. Jak jste se k této měsíční stáži dostali.

AS: K této měsíční stáži jsme se dostali tak, že kolem půlky ledna nás kontaktoval Matěj Klucho s tím, že je možnost trénovat 3-4 týdny ve finském týmu Erä Viikingit v Helsinkách, a tak se začalo vše potřebné téměř hned zařizovat.
BS: Jet se podívat na nějaký čas někam do zahraničí jsme chtěli už delší dobu. Jsme rádi, že jsme dostali možnost jet trénovat na celý měsíc do Helsinek, kde snad nabereme co nejvíce nových zkušeností před blížícím se play-off, na které budeme už zpět v Liberci.

Už víte do jakých tréninkových skupin budete zapojeni? Můžete mi popsat, co vás čeká?
AS: Trénovat budeme v kategorii, kam s Bartem spadáme. Podle informací, které se ke mně dostali, máme trénovat sedmkrát týdně a jezdit s naší kategorií na zápasy, kde nebudeme hrát, ale jenom zažívat místní florbalovou atmosféru a alespoň takto okusit finské ,,matchdaye”.
BS: Určitě pro nás bude přínosné srovnání s hráči stejného ročníku, kteří trénují jinak, než se trénuje u nás. I přesto, že nebudeme moci nastoupit v zápasech, bude zajímavé vidět finský florbal a porovnat síly s ostatními na trénincích.

Kde a jak budete bydlet?
AS: Budeme bydlet v malém bytě kousek od sportovní haly. Čeká na nás vaření, praní, mytí a další domácí práce. Těším se moc na tuto challange, která nás ještě více naučí samostatnosti.
BS: Do haly budeme muset pěšky z domova o který se budeme muset celý postarat. Já ale věřím, že to zvládneme.

Jak bude probíhat vaše školní docházka? Vyšli vám ve škole vstříc?
AS: Ve škole nám vyšli mile vstříc. Po celý měsíc budeme v kontaktu se spolužáky, kteří nám budou posílat zápisky. Jsme domluveni i s učiteli, kteří nám zadali úkoly a budeme spolu komunikovat prostřednictvím e-mailu.
BS: Vzhledem k tomu, že jsme s Adamem i spolužáci tak si myslím, že to takhle zvládnout měsíc na dálku nebude problém a budeme schopni si případně pomoci.

Na co se nejvíc těšíte?
AS: Nejvíce se těším na tamní florbal. Bude to jiný styl hry a nová zkušenost, na kterou se už nemůžu dočkat.
BS: Vidím to úplně stejně jako Adam. Věřím, že nám tato zkušenost přinese mnoho do naší hry a posune nás dále.

Budete žít ve finských Helsinkách, kde v tomto období není moc denního světla. Nebudete tímto zaskočeni?

AS: Myslím si, že zaskočeni nebudeme a doufejme, že nás ani nic jiného nezaskočí.
BS: Ve Finsku jsem zatím nebyl, takže uvidíme, ale bude to asi změna.